OGLAS
Vrijeme objave: 30.09.24 @ 21:40
OGLAS

Dijagnozu bolesti i plan liječenja može osigurati isključivo psihijatar kao odgovorna osoba

OGLAS

U našem društvu mnogo je onih koji trebaju stručnu pomoć, ali je na žalost i dalje tabu potražiti psihološku pomoć. Oni koji se odluče  potražiti pomoć, važno je znali kome se obratiti. Razliku između psihijatrapsihologa psihoterapeuta za Ordinacija.hr je pojasnila prof. prim. dr. sc. Katarina Dodig Ćurković, specijalist dječje i adolescentne psihijatrije te forenzičke psihijatrije i pročelnica Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju u KBC-u Osijek. Psihijatar je liječnik, a psiholog to nije. Psiholog završava Filozofski fakultet. Liječnik je onaj tko ima vještinu i prije svega bazično znanje o tome kako funkcionira naš sustav uma i tijela da bi mogao prepoznati, liječiti i spriječiti bolest. Upravo zbog takve razine edukacije psihijatar ima i pravo propisivati lijekove, kaže prof. prim. dr. sc. Katarina Dodig Ćurković. Psiholog je stručni suradnik u timu koji pomaže kod lakših smetnji koje ne moraju nužno biti u sustavu skrbi psihijatrije. Riječ je, ukratko, o savjetodavnom radu s ciljem korekcije određenih ponašanja i bazičnih uvjeravanja.

Dijagnozu bolesti i plan liječenja može osigurati isključivo psihijatar kao odgovorna osoba, što je jasno navedeno u Zakonu o zaštiti osoba s duševnim poremećajima. Međutim, protivim se pretjeranoj psihijatrizaciji nekih lakših smetnji među mladima i djecom općenito, a koje mogu pravodobnom intervencijom kroz službe psihologa u školama ili unutar nekih drugih ustanova biti uklonjene ili se djeca s nekim krizama mogu osnažiti i savjetodavno im se osigurati podrška u situacijama kada se osjećaju pomalo nesigurno, obeshrabreno ili anksiozno, ističe dr. Dodig Ćurković. Dodala je kako je uzelo maha razbacivanje zvanjima, stručnosti ili vještinama pa se mnogi nazivaju psihoterapeutima. Tako svojim vrlo upitnim referencama i stručnim kvalifikacijama mogu napraviti više štete nego koristi.

OGLAS

Postoje brojni pravci u psihoterapiji koji traže određenu razinu predznanja da bi netko uopće mogao sudjelovati u tj edukaciji. Međutim, čini mi se kako si kod nas doslovno svatko uzima za pravo da se etiketira kao psihoterapeut jer u tom području još uvijek postoje brojne nejasnoće, koje će se, vjerujem, u doglednoj budućnosti puno bolje riješiti. Posebno ističem zabrinutost zbog kvazistručnjaka koji često, zbog nedostatka kako dječjih i adolescentskih psihijatara tako i općenito stručnjaka specijaliziranih za mlade (psihologa, defektologa). Zakon o psihoterapiji trebao bi jasno definirati tko je, na koji način i s kojim završenim psihoterapijskim tehnikama za što kompetentan, uključujući i, naravno, superviziju, stava je dr. Dodig Ćurković.

OGLAS

OGLAS
blaz_750x200
OGLAS
Oglasi
LM