OGLAS
Vrijeme objave: 07.01.25 @ 18:44
OGLAS

Učenici i zaposlenici u odgojno-obrazovnim ustanovama se trebaju osjećati slobodno, bezbrižno i sigurno, pa je zaključavanje školskih objekata tematika koju bi trebali razmatrati stručni interresorni timovi, rečeno je u odgovoru Feni iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i kulture Hercegovačko-neretvanske županije na upit što se poduzima po pitanju sigurnosti učenika u školama.

OGLAS

Naime, pitanje sigurnosti učenika i nastavnog osoblja stavljeno je u pravi plan nakon slučaja u Lukavcu prošle godine, gdje je učenik pucao na nastavnika i teško ga ozlijedio kao i nakon što je jedan uposlenik u školi u Sanskom Mostu u BiH ubio ravnatelja, profesoricu i tajnicu u školi.

Posebno je odjeknuo događaj koji je potresao cijelu regiju, u svibnju u jednoj beogradskoj školi, gdje je učenik ubio devet svojih kolega i osobu iz osiguranja do onoga u prosincu prošle godine kada je 19-godišnjak uletio u zagrebačku Osnovnu školu “Prečko” i nožem ubio dječaka i ozlijedio nekoliko učenika i nastavnicu.

OGLAS

Nakon tragedije u Prečkom, Grad Zagreb je u svim osnovnim školama privremeno osigurao zaštitare kroz profesionalne zaštitarske tvrtke. U ideji pomoći školama u organizaciji rada i primjeni svih novih sigurnosnih mjera ravnatelji u školama u Međumurskoj županiji dobit će i kontakt policijskog službenika kojem će moći prijaviti sumnju ili potencijalnu prijetnju, a policija će svoj doprinos dati i pojačanim ophodnjama oko škola.

OGLAS

Iz županijskoga ministarstva podsjećaju da odgojno-obrazovne ustanove imaju dežurne nastavnike i učenike, kao i pravila o kućnom redu, a sve u cilju nesmetanog kretanja u školi.

OGLAS

Kada je riječ o osiguranju škola, neke posjeduju i video nadzor i osiguranje, tvrde.

Ministarstvo će s upravama škola, ističu, razmotriti i dodatne mjere vezane za poboljšanje osiguranja školskih objekata jer im je jedan od temeljnih ciljeva razvijanje odgojno-obrazovnih ustanova kao zajednica u kojima se promoviraju tolerancija i demokratska klima kao osnova prevencije svih oblika nasilja i kako bi se svako dijete i zaposlenici osjećali sigurno u školskom okruženju.

Iz resornoga Ministarstva napominju da je formiran i stručni tim za izradu Programa mjera prevencije nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama HNŽ-a koji obuhvaća različita područja djelovanja, mjere i aktivnosti.

Mjere se, kako navode, odnose prije svega na unapređenje svijesti o problemu nasilja, različite aktivnosti za prevenciju nasilja, kao i intervenciju u slučaju nasilja što podrazumijeva izradu jasnih procedura i pravovremenih i adekvatnih reakcija.

Sve to, navode iz Ministarstva, ima za cilj osnaživanja odgojno-obrazovnih ustanova da odgovore na izazove nasilja i osiguraju djeci zdravu i sigurniju sredinu za rast i razvoj.

Također, podsjećaju da je Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i sporta 2012. godine donijelo Protokol o postupanju u slučajevima nasilja u školi koji je obvezan za sve osnovne i srednje škole u HNŽ-u, kojim se reguliraju prava, obveze i odgovornosti kao i načini postupanja direktora škole, stručnih suradnika, nastavnika/profesora, razrednika, učenika, roditelja i ostalih zaposlenika škole u situacijama povećanog rizika i nasilja u školi, s ciljem zaštite učenika i svih zaposlenika.

OGLAS
blaz_750x200
OGLAS
Oglasi
LM