Prepoznavši javnozdravstvenu važnost ranog otkrivanja karcinoma, u Republici Hrvatskoj je 2006. godine usvojen Nacionalni program ranog otkrivanja karcinoma dojke. Trenutno, ne postoji dovoljno saznanja o uzrocima nastanka karcinoma dojke, zbog čega je rano otkrivanje bolesti izuzetno bitno za spašavanja života.
Ukoliko se karcinom dojke otkrije rano, i ako je dostupan adekvatan tretman, postoji velika šansa da je taj karcinom dojke izliječiv. Usprkos tim činjenicama Nacionalni programi za rano otkrivanje bolesti u FBiH još uvijek ne postoje.
Početkom 2024. godine započeto je istraživanje u ŽSB kako bi se ispitalo znanje, zabrinutost i utjecaj misli o karcinomu dojke na ponašanje žena opće populacije koje moraju same prevenirati nastanak oboljenja. Vodeći se rezultatima istraživanja, ispitanice sa prosječnim i izvrsnim nivoom znanja, kao i sa niskim nivoom zabrinutosti, učestalije su odlazile na preglede dojke u odnosu na ispitanice sa niskim nivoom znanja i visokim nivoom zabrinutosti.
Zaključci studije ukazuju na problem slabog poznavanja faktora rizika na svim nivoima znanja i u svim dobnim skupinama te na hitnost edukativnih programa. Edukaciju je potrebno sprovesti kroz aktivnosti o promociji zdravlja kroz koje bi populacija bila upoznata sa promjenjivim faktorima rizika za nastanak oboljenja i mogućnostima utjecaja na njih. Fokus aktivnosti treba biti na podizanju svjesnosti populacije o važnosti očuvanja zdravlja te upozoravati osobe da se podvrgavaju liječničkim pregledima u svim sumnjivim slučajevima, ali i dobrovoljno.
Autori istraživanje se svima koji su dali svoj doprinos u istraživanju zahvaljuju.
Autor: Članak je dostupan na: https://hrcak.srce.hr/clanak/468276