Večer sjećanja uoči godišnjice stradanja Hrvata u Križančevom selu

// Pijetet

Uoči godišnjice stradanja Hrvata u Križančevom selu, večeras je u organizaciji Mjesne zajednice „Dubravica“ održana Večer sjećanja, obilježena paljenjem lampiona i molitvom za poginule civile i branitelje stradale 22. prosinca 1993. godine.

Velik broj mještana Dubravice, kao i građana općine Vitez, okupio se ispred Osnovne škole „Dubravica“, odakle je započelo dostojanstveno obilježavanje. Lampioni su zapaljeni i postavljeni duž ulice 22. prosinac, od Željezničke stanice do spomen-obilježja u Križančevom selu. Okupljanje je proteklo u ozračju tišine i sabranosti, uz zajedničku molitvu i izražen duboki pijetet prema nevinim žrtvama.

U trenucima potpune tišine, uz zapaljene lampione i molitvene zazive, prisutni su se prisjetili stradalih obitelji, ugašenih života i patnje koju je hrvatski narod Križančevog sela proživio tijekom prosinca 1993. godine. Emotivna i dostojanstvena atmosfera dodatno je naglasila težinu stradanja, ali i snagu zajedničkog sjećanja.

Organizatori su istaknuli kako je Večer sjećanja upriličena s ciljem očuvanja istine o stradanju hrvatskog naroda u Križančevom selu te trajnog sjećanja na žrtve. Dostojanstvenim sudjelovanjem brojnih okupljenih još jednom je potvrđena odlučnost da se uspomena na stradale prenosi budućim naraštajima, kao trajna opomena i poziv na molitvu i poštovanje.