Vrijeme objave: 01.09.25 @ 12:28

Hrvatska reprezentacija okupit će se u ponedjeljak u Zagrebu gdje će se pripremati do putovanja na Farske otoke 4. rujna. Dan nakon utakmice s Farskim otocima (petak), reprezentacija se vraća u Zagreb gdje ju sljedećeg ponedjeljka čeka susret s Crnom Gorom na stadionu Maksimir. Akciju je na konferenciji za medije najavio izbornik Zlatko Dalić.

“Želimo šest bodova, moramo biti spremni. Ostali smo bez Joška Gvardiola, Josip Juranović je ozlijeđen i nije se uspio vratiti u trening. Vidjet ćemo kakva je njegova situacija kad dođe na okupljanje. Josip Stanišić ima problema pa smo aktivirali poziv Ivanu Smoliću”, rekao je Dalić u uvodu.

Jeste li zadovoljni igrama nogometaša koji su promijenili sredinu?
Još je rano za ocjene. Drago mi je da su dečki našli klubove i da se pokušavaju vratiti u formu. Rano je za davanje ocjena, prenosi Index.hr. 

Je li Vas iznenadila prilagodba Luke Modrića na Milan?
Nije. Znam njegov cilj. Ima 40 godina, toliko energije, volje i snage i već je postao najvažniji igrač nove ekipe. To nas može veseliti. Nadam se da će ga poslužiti zdravlje i da će tako nastaviti.

Smolčić?
I ranije smo razmišljali o njemu. Reagirali smo na vrijeme, imamo rješenja za tu poziciju.

Zašto nema Luke Sučića?
Nisam komunicirao da je netko kažnjen, potjeran ili izbrisan. Nisam u reprezentaciji da bih kažnjavao i tjerao nekoga, ovdje sam da Hrvatsku odvedem na SP 2026. Imam svoj način i svoj put kako to napraviti. Proteklih osam godina rezultati pokazuju radim li to dobro ili loše. Nisam nikoga kaznio.

Izabrao sam 20 igrača, kao što sam to napravio 98 puta dosad. Vi i javnost ste se sa mnom složili u 95 posto slučajeva. Sad je trebalo napasti mene, reprezentaciju i obitelj i nastala je bespotrebna hajka. Nema to veze s pojedincem. Trebalo je napraviti aferu. Poštujem odluku Luke Sučića i obitelj, ali poštujem i svoju obitelj i odluke. Nema tjeranja, nadam se da će se vratiti u reprezentaciju kao i drugi. To je jedino čisto i glatko. Nemamo probleme u reprezentaciji, sve štima. Ova tema je gotova.

Luka je rekao da poštuje moj izbor. To nitko nije objavio. Nema potrebe za aferama i problemima. Pitao me može li na vjenčanje sestre. Rekao sam mu da mu to ne mogu zabraniti, ali da zna pravila koja se poštuju osam godina. Zna se tko je glava obitelji i tko odgovara. Zato smo bili i drugi i treći na svijetu.

Bazirao sam se na ciklus u lipnju i ti igrači su bili tu. Tu su bili 10 dana dok su se njihovi kolege kupali. To je bio moj motiv. Na popisu je 20 igrača, nema 21-22. Izabrao sam one za koje mislim da su najbolji. Kad ste se već dotaknuli dvostrukih kriterija, ima situacija u životu kad nešto ne možete promijeniti, je li to dijete, smrtni slučaj, ja ću pustiti. Evo, pustit ću Stanišića jer čeka dijete. A vjenčanje? Erlić je već pitao Ivu Olivari kad je reprezentativni ciklus za 2026. prije Eura jer tad razmišlja o vjenčanju.

Status Šutala i Livakovića?
Josip ima problema i klub ga je štedio. Zdrav je i spreman, ali vodit ćemo brigu o njemu. Livaković je broj 1 u reprezentaciji i bit će i dalje. Vjerujemo mu, znamo koliko je dobrog donio reprezentaciji.

O Farskim otocima.
Čeka nas teško gostovanje na umjetnoj travi. Oni su izgubili od Češke i Crne Gore, ali jako teško. Sve ovisi o nama, našem pristupu i odnosu. Morat ćemo biti strpljivi. Jedino što je važno je da uzmemo tri boda. Igračima ću reći da je protivnik opasan i morat ćemo se postaviti kao da je na drugoj strani neka jača sila. Netko poput Španjolske ili Francuske.

O hrvatskom prvenstvu i klubovima u njemu.
Nisam rekao ništa loše o hrvatskoj ligi. Hrvatska reprezentacija je već godinama među 10 na svijetu. Ne želim da me se krivo protumači. Gledamo li kriterij izbora preko hrvatske lige, onda smo u problemima. Ne možemo onda očekivati ni plasman, kamoli medalju. Problem je što igrači odlaze. Mjerilo je rezultat u Europi.

O Toniju Fruku.
Svojim igrama i prezentacijom u prošlom prvenstvu zaslužio je poziv u reprezentaciju. Prošli put je bio ozlijeđen i nije uspio debitirati, nadamo se da će sada biti dobro.

Nakon rujanskih izazova, Hrvatsku očekuju još po dvije utakmice u listopadu (Češka, Gibraltar) i studenom (Farski otoci, Crna Gora).

blaz750x200
Oglasi
LM