Davno se već diljem BiH čulo za nadarenu mladu nogometašicu, Kiseljačanku Gloriju Slišković (19). Večernji list BiH još prije tri-četiri godine napisao je “člančić” o njoj, ali tada smo uspjeli uzeti samo izjavu od njezina oca Zorana.
Gloria je u isto vrijeme bila sa ženskom reprezentacijom u Crnoj Gori. Zoran nam je dao Glorijin broj mobitela, ali nismo je dobili jer veze s Crnom Gorom nisu radile. Potom su Večernjakovi novinari s njom razgovarali i nakon velikoga transfera u inozemstvo. No, ovaj smo put ponovno “vezu” s Glorijom morali tražiti preko oca Zorana. On nam je dao njezin talijanski broj jer onaj iz BiH nije bio dostupan, piše Večernji list BiH.- Moja je kći Gloria rođena u Novoj Biloj 4. svibnja 2005. godine. Rano se zainteresirala i zaljubila u nogomet i rano je zapažena njezina nadarenost za ovu “mušku igru”. Sa samo 16 godina i koji mjesec, na poziv izbornice Samire Hurem, debitirala je za najbolju žensku reprezentaciju BiH protiv Danske u Zenici u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo na Novom Zelandu. Gošće su slavile s 4:0, ali BiH je taj dan dobila novu nogometašicu visoke vrijednosti – kazao nam je Glorijin otac.
– Nogomet sam počela igrati u Kiseljaku, koji nije imao ženski nogometni klub pa sam u Školi nogometa, koju je vodio Slobodan Novaković, igrala s dječacima. Nije mi to smetalo, ali ni dečkima koji su prihvatili da budem s njima ravnopravna u igri. Od trenera sam imala veliku podršku i od njega puno naučila. Što se tiče lopte, ona mi je bila najdraža igračka od prvog dana kad sam prohodala – priča Gloria, koja je u muškoj ekipi u Kiseljaku igrala utakmice s dječacima sve do 14. godine, kad je kao djevojčica izgubila pravo nastupa s muškarcima. Zato je prihvatila poziv SFK Sarajevo 2000 i prešla u taj ugledni ženski klub, daleko najjači u BiH.
– Bio sam trener djevojčici Gloriji u Školi nogometa Bubamara u Kiseljaku. Došla je u školu s 10 godina, malo neodlučna, s dvojbom igrati nogomet ili tenis, za koji je također imala sklonosti i talenta. Dobro se uklapala u to muško “ozračje”, a i dečki su bili korektni prema njoj. Mogla je igrati na više mjesta, recimo, na desnom boku, ali znala je postizati i pogotke. Zaustavila se na mjestu zadnjeg braniča, to je nastavila igrati i u Juventusu. Iz Kiseljaka je prešla u SFK Sarajevo 2000 i rano dobila prigodu od trenerice Samire Hurem igrati u prvom sastavu, poslije u reprezentaciji… – kaže nam Novaković.
U to vrijeme i ŽNK Široki Brijeg pokazivao je određene visoke ambicije postati jak ženski klub pa je Gloria jedno vrijeme nastupala za klub s Pecare. No, to je trajalo kratko, klub se raspao i gotovo ugasio pa je Gloria završila na Koševu. – Tamo sam dobro prihvaćena, a od trenerice Hurem imala sam punu i nesebičnu podršku. Sarajevo je stalni, rekla bih, “vječni” prvak BiH, još prije nego sam tamo počela igrati. Nastavilo se tako i kad sam tamo stigla – rekla nam je Gloria, koja je postala i reprezentativka BiH kao igračica SFK Sarajevo.
Za podsjetnik o vrijednosti te ekipe recimo da u aktualnom prvenstvu nakon 10 kola SFK Sarajevo ima maksimalnih 30 bodova, 13 više od druge Emine, uz “strašnu” gol-razliku 56:1. Ovo nije ništa novo jer su i lani Sarajke bile prvakinje (21. put!) sa svih 20 mogućih pobjeda i gol-razlikom od 133:3. Tamo su Gloriju i zapazili stručnjaci, kako domaći tako i oni iz jakih europskih klubova, pa je od 26. listopada 2021. postala članica Juventusa, najboljeg talijanskog ženskog kluba, peterostrukog prvaka Italije i jednog od 7-8 najboljih klubova u Europi. U aktualnom prvenstvu Italije Juventus je vodeći nakon 16 odigranih kola (41 bod). Slijede Inter (34), Roma (31), Fiorentina (27)…
– Juventus je jak i prejak, po odnosu snaga nešto slično kao i u muškoj talijanskoj Serie A. Uz ponudu za prelazak u Juventus, stigla je i ponuda velike Barcelone pa sam prvo otišla tamo… Barcelona je baš te 2021. godine postala ženski nogometni prvak Europe. Ipak, odlučila sam prihvatiti ponudu kluba iz Torina. Nekako sam stekla ukupni dojam da trebam baš u Juventusu nastaviti karijeru. Nadam se da će se i nogometašice Juventusa jednog dana okititi naslovom europskih prvakinja – kazala nam je.
Nije rekla da će to biti s njom u prvoj postavi, na mjestu središnjega braniča. Ali vjerujemo da i o tome razmišlja!
Ipak, šuma međunarodnih propisa zaustavila je Gloriju da se ustali u redovima popularne Stare dame. Naime, UEFA je uvela pravilo da svaki klub unutar Europske unije može u svojim redovima imati najviše 10 strankinja, a u trenutku Glorijina dolaska u Juventusu ih se našlo 14-15. – Rješenje je bilo poslati me negdje na posudbu. Prednost u dobivanju prigode za igru imale su starije i iskusnije djevojke. Osim toga, Juventus je promijenio trenera. I prihvatila sam odluku da prijeđem u Napoli, klub koji ima puno mladih nadarenih djevojaka, pa je lakše izboriti mjesto u ekipi. Sve se to dogodilo naglo i iznenada. I Napoli je velik i važan klub, ali trenutačno je u stanovitoj krizi – rekla nam je nedavno Gloria te dodala kako se nada da će zadržati mjesto u ženskoj Serie A, u kojoj nastupa ukupno 10 klubova. Od toga vjerojatno neće biti ništa, Napoli se “ustalio” na dnu:
– Publika je u Napulju žestoka, bodri nas, ali nije oduševljena rezultatima, tj. porazima. Inače, publike ima i na “slabijim” utakmicama, tisuću, dvije, tri. U Napulju je ozračje takvo kao da je bivša najveća zvijezda kluba Diego Maradona još uvijek živ. On je u Napulju i dalje idol, pravi svetac. Dojam je da ga navijači Napolija neće nikad zaboraviti… – kaže nam.
Pa i neće. Nedugo nakon njegove smrti stadion Napolija (više od 70.000 mjesta) gradske vlasti preimenovale su u “Diego Armando Maradona”.
– U Juventusu je drukčije. Kad igra ženska ekipa, dođe i više od 4000 navijača, na derbije i dvostruko više. Sad to usporedite s posjetom na ženskim utakmicama u BiH, gdje je i 100 gledatelja na tribinama “nešto”. I ostali uvjeti ovdje u Italiji potpuno su neusporedivi s onima u BiH. Nažalost, to je tako. A u BiH je samo SFK Sarajevo 2000 na višoj razini u svemu – treninzima, kvaliteti igračica, financijskim mogućnostima… Veliki razlog što je to tako je trenerica kluba Samira Hurem, koja je ujedno dugo godina bila izbornica ženske reprezentacije BiH. Nažalost, čelnici NS-a BiH su je smijenili.
Upitali smo bivšu izbornicu Hurem da nam kaže nešto o Gloriji, ženskom klubu SFK Sarajevo, reprezentaciji, smjeni i svim prilikama u ženskom nogometu u BiH te usporedbi ženskog nogometa u BiH s europskim.
– Gloria i njezina suigračica Maja Jelčić, Čapljinka koja je također bila igračica Sarajeva i igrala istodobno u Sarajevu s Glorijom, prave su sportašice, nadarene nogometašice, bh. reprezentativke i, rekla bih, prave profesionalke s ozbiljnim vrhunskim radnim navikama bez kojih je teško uspjeti u bilo kojem sportu, posebno u nogometu. Želim im objema puno uspjeha. Trebaju i moraju nastaviti s ozbiljnim radom, bez toga nema napretka. A talenta im ne nedostaje.
Što se tiče Sarajeva, rezultati sve govore. U taj se klub ulagalo, pa su i rezultati za bh. prilike vrhunski. Praktički, Sarajevo je nekoliko kopalja iznad svih, to rezultati pokazuju. Reprezentacija je druga priča. Dugo sam je vodila, nije to bilo loše s obzirom na rezultate. Možda je bilo i vrijeme da me se smijeni, ali ne onako kako je to urađeno. Bila je to čista politička smjena. Nemam ništa protiv, u sportu, poglavito nogometu, to je neminovnost, ali nadala sam se kako ću ostati tu “u nekoj sporednoj ulozi”. Ali ne, mene su “amputirali”! Nadam se da će rezultati biti dobri, a još se više nadam da će Gloria i Maja nastaviti napredovati. Obje su slične, obje vole raditi kao prave profesionalke – rekla nam je uz dozu gorčine Samira Hurem.
Na kraju ove priče kažimo i to kako nam je Gloria rekla da su njezini korijeni iz Hercegovine. Pitali smo je je li to možda mjesto Trn kod Širokog Brijega, odakle su preci Blaža Sliškovića.
– Moji su mi rekli da je naše podrijetlo iz Drežnice sjeverno od Mostara. Što se Bake Sliškovića tiče, voljela bih ga upoznati, ali ne znam imamo li išta zajedničko glede srodstva – kazala je. Ma, moglo bi biti nešto jer njezin nogometni dar ima izvjesne sličnosti upravo s Bakom…