Svjedokinja Tužiteljstva Bosne i Hercegovine dodatno je pojašnjavala kako je došlo do ispravki na ugovoru o nabavci respiratora prošle godine, navodeći da su se pomiješali papiri.
U nastavku svjedočenja Sunita Alagić, pomoćnica direktora Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), kazala je da je ugovor sklopljen na osnovu ponude tvrtke “Srebrena Malina” koji je bio proslijeđen iz Vlade Federacije i na kojem je bila oznaka respiratora HC VE300. Ona je navela da su bile još dvije ponude za respiratore ove tvrtke i da je na jednoj bila oznaka respiratora ACM 812A, piše detektor.ba.
Svjedokinja je kazala da je ponijela ponude na sastanak sa direktorom Fahrudinom Solakom i direktorom “Srebrene maline” Fahrudinom Hodžićem, te da je potom sačinila ugovor.
Ponovila je da je Solak nakon dva do tri dana obavijestio da treba ispraviti oznaku respiratora na ugovoru i da umjesto HC VE300 treba stajati ACM 812A.
Alagić je kazala da je greškom samo bila upisana oznaka od respiratora HC VE300, ali da se specifikacija odnosila na ACM respiratore. Ona je navela da joj se i nakon ispravke događalo da unese pogrešnu oznaku u pojedine akte.
“I nakon ispravke bilo je permutacija, jer je ostala košuljica od HC VE-a”, kazala je Alagić.
Solakova Obrana svjedokinji je predočila akte od 30. i 15. travnna, kao i od 6. travnja u kojima se spominje nabava ACM respiratora. Alagić se složila da to znači da je ispravka bila prije navedenih datuma.
Braniteljica Marsela Bajramović predočila je i tri ponude za koje je svjedokinja navela da su ih imali, uključujući i onu koja je dostavljena direktno Federalnoj upravi civilne zaštite, a u kojoj se nudi 100 komada respiratora ACM po cijeni o deset i pol milijuna KM, što je isti iznos za koji je ponuđena druga vrsta respiratora.
Tužitelj Mirza Hukeljić insistirao je da Obrana kaže gdje je pronađen taj dokument. Bajramović je kazala da se ponuda nalazi u dokazima Tužiteljstva, na šta je Hukeljić rekao da dokument nije pronađen u Upravi nego kod optuženog.
“Tvrdim da ova ponuda nije postojala u vrijeme kad su odlučivali”, kazao je tužitelj.
Na pitanja tužitelja Alagić je objašnjavala kako su ona i njene kolege pregledali ponude i da su za respiratore gledali minimalne tehničke karakteristike koje je izdala Svjetska zdravstvena organizacija. Ona je rekla da je često kontaktirala sa Ministarstvom zdravstva, ali da ne zna da li se konsultirala s nekim po pitanju respiratora.
Svjedokinja je rok isporuke, kao i raspoloživost opreme, navela kao ključni kriterij po kojem su pregledali ponude.
Na pitanja Solakove Obrane, Alagić je potvrdila da su dobijali brojne ponude za medicinsku opremu, da su se cijene mijenjale iz sata u sat i da se događalo da im bude rečeno, kada nazovu za neku robu, da je više nema.
Svjedokinja se složila s braniteljicom Bajramović da je ponuda “Srebrene maline” bila najpovoljnija i da su rokovi kod drugih bili duži nego kod ove tvrtke.
Dodala je da bi, u skladu sa iskazanim potrebama, kupili još 200 respiratora da nije bilo “vještačke afere”.