Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt upotrijebio je bonske ovlasti i nametnuo odluku kojom, kako je navedeno, otklanja prijetnje po funkcioniranje ključnih državnih institucija. Kako doznaje N1, Schmidtova odluka dolazi u kontekstu neusvajanja proračuna BiH za 2025. godinu, nastavka privremenog financiranja te isteka rokova za pripremu Općih izbora 2026. godine.
U nastavku donosimo kompletan tekst odluke:
Ova odluka odnosi se na hitne tehničke i pravne probleme koji proizlaze iz neusvajanja državnog proračuna za 2025. godinu, nastavka privremenog financiranja i isteka rokova za pripreme općih izbora 2026. godine – omogućavajući rješavanje neizmirenih dugovanja Republike Srpske prema firmi Viadukt, koja predstavljaju direktan rizik za ključne državne institucije, uključujući Centralnu banku Bosne i Hercegovine i Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
Odluka visokog predstavnika ne odnosi se direktno na zakašnjeli proračun za 2025. godinu – njegova izrada i usvajanje ostaju odgovornost institucija BiH. Međutim, ovom odlukom se uklanjaju političke i pravne prepreke u situaciji kada Trezor BiH i Vijeće ministara nisu mogli postići suštinski napredak, fokusirajući se na dva hitna pitanja: namirenje duga prema Viaductu i raspodjelu dobiti Centralne banke BiH.
Dio blokirane rezerve za poravnanje iz prihoda od putarina – konkretno 120 milijuna KM od ukupno oko 316 milijuna KM – bit će dodijeljen Trezoru radi podmirenja potraživanja firme Viaduct. Pretpostavlja se da ovaj iznos predstavlja udio Republike Srpske u rezervi za poravnanje. Time se poštuje princip da „onaj tko je napravio dug, treba i da ga plati“ i osigurava da se dug Republike Srpske ne prenosi nepravedno na državnu razinu. Republika Srpska je ove obaveze priznala potpisom tadašnje premijerke Željke Cvijanović 2017. godine, ali ih nije ispunila, već je dozvolila da dug vremenom raste. Odlukom se dodatno osigurava da se proračunska sredstva RS-a – poput onih za plaće i mirovine– ne koriste za poravnanje s Viaductom.
Ekvivalentan iznos iz rezerve za poravnanje bit će stavljen na raspolaganje i Federaciji Bosne i Hercegovine. Odluka zaustavlja mjere izvršenja protiv Centralne banke i BHANSA-e, konkretno zapljene imovine i sredstava, čime se štiti integritet ovih institucija i vraća njihova funkcionalnost.
Financiranje nabavke ključne tehnologije za predstojeće izbore
Ovom odlukom omogućava se i korištenje dobiti Centralne banke za financiranje nabavke ključne tehnologije Središnjem izbornom povjerenstvu BiH. Dobit se odblokira ovom odlukom, a sredstva će značajno doprinijeti integritetu i transparentnosti općih izbora 2026. godine. Ta sredstva su prvobitno trebala biti uključena u proračun za 2025. godinu.
Visoki predstavnik poziva vlasti na svim nivoima da preuzmu odgovornost, usvoje državni proračun bez daljnjih odlaganja i pokažu opredijeljenost za stabilnu, funkcionalnu i prosperitetnu Bosnu i Hercegovinu.