OGLAS
Vrijeme objave: 27.01.25 @ 08:40
OGLAS

Ured za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine proveo je praćenje realizacije preporuka iz izvješća revizije učinka “Upravljanje robnim rezervama u Federaciji BiH”, objavljenog 2022. godine. Cilj je bio ispitati poduzete aktivnosti i procijeniti u kojoj su mjeri dane preporuke realizirane. A učinak je takav da bi, ako bi nas, ne daj Bože, sutra pogodila neka prirodna ili druga katastrofa, u robnim rezervama na području Federacije bilo zaliha samo do vikenda.

OGLAS

To su u najkraćem nalazi federalnih revizora. – Kada su u pitanju količine robnih rezervi u FBiH, trenutačne zalihe roba u većini direkcija su minimalne i dostatne samo za nekoliko dana, dok neke gotovo uopće nemaju rezerve roba – navodi se u izvješću Ureda za reviziju institucija u FBiH, dostupnom na njihovoj mrežnoj stranici. Praćenje je obuhvatilo aktivnosti Vlade Federacije BiH i županijskih vlada te Federalne i županijskih direkcija robnih rezervi, poduzete u razdoblju od prosinca 2022. do rujna 2024. godine, na realizaciji ukupno 11 preporuka, priopćeno je iz Ureda za reviziju institucija u FBiH.

Za realizaciju njih devet bile su odgovorne direkcije robnih rezervi u FBiH, jednu je trebala provesti Vlada FBiH, a jednu vlade županija. Na osnovi rezultata provedenog praćenja zaključeno je da ni jedan subjekt nije u potpunosti realizirao sve dane preporuke. U najnovijem izvješću otkriveni su alarmantni podaci o stanju robnih rezervi na razini Federacije i županija. Prema nalazima, trenutačne zalihe su minimalne i dovoljne za samo nekoliko dana, a neke direkcije uopće nemaju osnovne zalihe. Revizori upozoravaju da bi u slučaju prirodne ili druge katastrofe stanovništvo bilo ostavljeno bez osnovnih potrepština već za nekoliko dana.

OGLAS

– Kada su u pitanju količine robnih rezervi u FBiH, trenutačne zalihe roba u većini direkcija su minimalne i dostatne samo za nekoliko dana, dok neke gotovo uopće nemaju rezerve roba. Nisu osigurana ni dovoljna i odgovarajuća skladišta za smještaj robnih rezervi iako se za te namjene izdvajaju značajna sredstva, niti su razmatrani alternativni i ekonomičniji načini čuvanja robnih rezervi. Bez obzira na stanje izazvano pandemijom COVID-19 i poremećaje na tržištu izazvane inflacijom, energetskom krizom i ratnim događanjima u Ukrajini, intervencije robnim rezervama bile su neznatne – utvrđeno je revizijom.

OGLAS

Na osnovi rezultata provedenog praćenja zaključeno je da su direkcije za robne rezerve u FBiH poduzimale određene aktivnosti na realizaciji preporuka, ali većina preporuka nije još u potpunosti realizirana. Od sedam direkcija robnih rezervi koje su bile obuhvaćene praćenjem, ni jedna nije realizirala sve preporuke, dok je najveći broj pokrenuo početne i djelomične aktivnosti na realizaciji danih preporuka. Vlada FBiH pokrenula je početne aktivnosti na realizaciji jedne preporuke, dok ni jedna županijska vlada nije u potpunosti realizirala danu preporuku. Također, ističe se da većina direkcija nije pravodobno vršila nabavu roba za potrebe robnih rezervi, kao ni adekvatnu procjenu ispunjenosti uvjeta za izuzeće od primjene Zakona o javnim nabavama.

OGLAS

-Od sedam direkcija, ni jedna nije osigurala robne rezerve prema vrstama i količinama predviđenim bilancama roba, u skladu s potrebama stanovništva FBiH, odnosno županija. Većina direkcija nije provodila analize troškova skladištenja i obnavljanja robnih rezervi ni uputila konkretne prijedloge nadležnim vladama za iznalaženje najekonomičnijeg načina čuvanja robnih rezervi – nalazi su revizora. Uvažavajući činjenicu da su robne rezerve od općeg interesa za Federaciju i županije, Ured za reviziju smatra kako je nužno poduzeti dodatne aktivnosti za realizaciju danih preporuka. Dodatno angažiranje vlada i direkcija robnih rezervi na provedbi preporuka osigurat će uspostavljanje funkcionalnog, učinkovitog i ekonomičnog sustava upravljanja robnim rezervama.

blaz750x200
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM