Prošlo je nešto više od pet mjeseci otkad je uvedena neradna nedjelja u Federaciji Bosne i Hercegovine.
U pitanju je zakon koji je izazvao dosta polemike, kako među političkim liderima, poslodavcima tako i među građanima. Odavno postoji priča da bi se u FBiH mogla uvesti dozvola rada od 16 nedjelja tijekom ljetne sezone, što je sličan model onome koji je na snazi u Hrvatskoj.
Premijer FBiH Nermin Nikšić prisustvovao je radničkom doručku koji je organizirao Savez samostalnih sindikata BiH u povodu obilježavanja 1. svibnja – Međunarodnog praznika rada. Nikšić je kazao da je FBiH još uvijek “daleko od statusa kakav bi željeli imati radnici, iako je posljednjim mjerama Vlade FBiH status radnika donekle popravljen”. Kazao je da su pred Vladom aktivnosti koje će sigurno doprinijeti uređenju fiskalnog sustava u FBiH, stvaranju pretpostavki za daljnje poboljšanje statusa radnika i umirovljenika, populacije koju je također potrebno vratiti na zadovoljavajući standard i razinu života koju su zaslužili svojim radom i djelovanjem te stvaranjem u BiH. Dotaknuo se i prijedloga za uvođenje određenog broja radnih nedjelja po uzoru na Hrvatsku. Nikšić je kazao kako su mišljenja podijeljena, ali da je pripremljen tekst izmjena zakona koji će donijeti promjene kada je u pitanju neradna nedjelja. – Smatram da smo učinili mnogo za one ljude i njihove obitelji koji godinama nisu imali priliku okupiti se na neradni dan, osim, možda, kad je praznik, te da treba iskoristiti sva pozitivna iskustva koja postoje u regiji. Resorno ministarstvo je pripremilo tekst izmjena zakona u kojem se predviđa otprilike 16 nedjelja tijekom godine na koje će se moći raditi, plus da lokalne sredine odrede još dvije nedjelje koje su njima bitne zbog nekih događaja. Kao primjer uzet ću Sarajevo Film Festival, kad je grad pun, kad je zaista veliki broj turista te treba dati mogućnost da trgovine ta dva vikenda rade – zaključio je Nikšić.
Vlast je u vrijeme predlaganja zakona tvrdila kako se on donosi kako bi radnici u trgovinama nedjelju mogli provesti s obitelji. S druge strane, oporba je smatrala kako je odluka previše kompleksna i da ima dosta manjkavosti, zbog čega bi ili trebala biti dodatno razmatrana ili ne bi trebala biti usvojena nikako. Otkad je zakon stupio na snagu, iz nekoliko općina moglo se čuti negodovanje, a neke od njih su Travnik, Jablanica i Visoko. S druge strane, nekoliko mjesta u RS-u tražilo je da krene istim putem, a posljednji prijedlog za neradnu nedjelju iznio je PDP koji želi da ova odredba stupi na snagu u Banjoj Luci. Ministar Hasičević ističe da su tvrdnje o velikim negativnim učincima neradne nedjelje neutemeljene. – U iznošenju netočnih podataka posljednjih dana ima i malicioznosti i neznanja. Neću ulaziti u motive, ali želim naglasiti kako podaci potvrđuju da nije došlo do pada prometa ni do drastičnog otpuštanja radnika u trgovini. S druge strane, imali smo široku podršku javnosti da radnicima u trgovini treba taj dan odmora – rekao je Hasičević. Predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH Mersiha Beširović kaže kako je negativno iznenađena ovim prijedlogom. – Meni je to došlo kao iznenađenje. Ja sam tada bila na sastanku koji je organiziralo Ministarstvo za trgovinu Federacije BiH, na kojem su bili poslodavci koji su rekli da to njima nije opcija. I ja sam zbunjena – kazala je. Objasnila je da su poslodavci rekli kako im je ovo rješenje neprihvatljivo zbog toga što bi im u praksi bilo prekomplicirano. Kako je kazala, Sindikat trgovine je u svom inicijalnom prijedlogu imao upravo rješenje iz Hrvatske, ali poslodavci su i tada imali isti stav. Ističe da su radnici nakon ovih informacija preplašeni. – To je prva reakcija koju vidim. Oni se jako boje svake izmjene ovog članka. Boje se da bi mogli ostati bez te svoje neradne nedjelje, osjećaju se pod pritiskom s obzirom na to da ovo ne prestaje biti top tema – navela je.