Posljednji primjer u kojem jedna javna kompanija, „Elektroprivreda BiH“, nakon raspisanog javnog tendera posao dodjeljuje konzorciju čiji je član i firma u vlasništvu obitelji federalnog ministra Rame Isaka, izazvao je brojne reakcije analitičara, političara, stranaka, pa i Veleposlanstva SAD u BiH.
Pritisak je rezultirao najavom Isaka da će prodati firmu, ali pitanje je koliko ovakvih slučajeva prolazi ispod radara u entitetu koji ima Zakon o sprječavanju sukoba interesa, ali ne i mehanizam kako da ga provede, jer ne postoji organ kojem će se takve prijave dostavljati i koji će sukob interesa u konkretnom slučaju potvrditi. Nacrt zakona o sukobu interesa u FBiH, kojim bi se ispravila ova nepravilnost, povučen je iz procedure još u travnju prošle godine.
– Naša stranka uputila je poziv Federalnom ministarstvu pravde da se zakon pusti u opticaj, a ja sam s pozicije predsjedatelja također ostvario neke kontakte i zamolio da to što prije dođe na dnevni red. Mnogo je razloga zbog kojih to treba uraditi. Ovo govorim na osnovu mog profesionalnog iskustva, pozdravljam i jedva čekam da se uspostavi federalni USKOK, ali sam potpuno siguran da je, bez zakona o sukobu interesa kao jednog od osnovnih alata tog tijela, sam federalni USKOK mrtvo slovo na papiru. Nulti je prioritet da taj zakon dođe u parlamentarnu proceduru – kaže za “Avaz” predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković, koji naglašava da je Vlada FBiH jedini ovlašteni predlagač ovog zakona o kojem bi se poslanici trebali izjasniti.
Predsjednik Upravnog vijeća „Transparency Internationala BiH“ i ekspert u oblastima vladavine prava, europskih integracija i antikorupcijskih reformi Srđan Blagovčanin uzrok vidi u činjenici da u BiH, ne da ne postoji napredak na suzbijanju korupcije, već se stanje pogoršava. – FBiH je jedina jurisdikcija u kojoj se ne primjenjuju nikakva pravila za sukob interesa. Već više od desetljeća čeka se novi zakon za suzbijanje sukoba interesa i to zapravo sve govori. Vlada premijera Nikšića ulazi u treću godinu od vlasti i još čekamo na usvajanje ili početak primjene paketa antikorupcijskih zakona, zakona o federalnom USKOK-u, o zaštiti zviždača i niza drugih – kaže Blagovčanin.
Dodaje da je posljednji slučaj tek vrlo ilustrativan primjer stanja u državi, u kojoj borbe protiv korupcije nema ni u naznakama i gdje suzbijanje korupcije nije tema čak ni u kontekstu reformi.- Pogledajte šta se događalo s procesom izbora, brutalna i otvorena kupovina podrške birača, masovna teška kaznena djela, ili ovo o čemu je ovdje riječ. Stanje u javnim poduzećima je takvo da su postala organizacijski dijelovi političkih stranaka. Korupcija sve više postaje problem koji podriva i ugrožava stabilnost zemlje, tako da je neophodno poduzimati hitne korake kako bi se to preduprijedilo – ističe Blagovčanin.
U trenutnoj situaciji omogućeno je zapošljavanje članova obitelji i nezakonita dodjela sredstava, jer članak 14. zakona koji je trenutno u ladici predviđa da “zapošljavanje srodnika u istom organu vlasti u kojem nositelj javne dužnosti vrši dužnost ili u organu nad čijim radom vrši direktan nadzor predstavlja sukob interesa”. Također, navodi se da “nositelj javne dužnosti ne smije koristiti svoj položaj za privilegiranje osoba pri zapošljavanju i ostvarivanju njihovih drugih prava iz radnopravnog statusa”, te da “nositelj javne dužnosti ne smije vršiti nadzor nad radom srodnika niti odlučivati o njegovom radnopravnom statusu, pravima i obavezama”.