Novih 150 kuća u Bosni i Hercegovini ide u sanaciju, a u posljednje 24 godine Republika Hrvatska je omogućila građevinski materijal za obnovu njih otprilike 3100.
Brčko, Busovača, Fojnica, Jajce, Kakanj, Kiseljak, Maglaj, Mostar, Novi Travnik, Odžak, Orašje, Prozor, Sarajevo, Tešanj, Travnik, Uskoplje, Vareš, Vitez, Vukosavlje, Zenica i Žepče lokacije su na kojima će se graditi uskoro, čim tvrtka koju na natječaju odabere Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Republike Hrvatske za 100 tisuća eura napravi Upute o sanaciji. Nalaziti se u njima treba, među ostalim, preslika suglasnosti za darovanje građevinskog materijala, izvadak iz katastarskog plana, prikaz zatečenog stanja s tehničkim opisom i crtežima, tehnički opis potrebnih radova, sheme električnih, vodovodnih i kanalizacijskih instalacija, fotografije zatečenog stanja… više-manje sve o kući kojoj treba obnova
– Natječaj se provodi u sklopu Programa pomoći Vlade Republike Hrvatske za povratak Hrvata u Bosnu i Hercegovinu darovanjem osnovnog građevinskog materijala u svrhu obnove ili izgradnje u ratu oštećenih ili uništenih kuća u Bosni i Hercegovini. Postupak i uvjeti za ostvarivanje prava u provedbi navedenog Programa uređeni su Uredbom o postupku i uvjetima ostvarivanja prava u provedbi programa pomoći Vlade Republike Hrvatske za povratak Hrvata u Bosnu i Hercegovinu – kazali su iz Ministarstva graditeljstva.
Budući da spomenuti Program nije novost, već je na snazi od 2001. godine, pitali smo koliko je dosad obiteljskih kuća sanirano doniranim materijalom, odnosno koliko se obitelji vratilo u BiH uz pomoć mjere. “Oko 3100 kuća obnovljeno je Programom”, kažu nam u Ministarstvu, a mi smo zavirili u dokumentaciju.
Prema Uredbi o postupku i uvjetima ostvarivanja prava u provedbi Programa pomoći Vlade Republike Hrvatske za povratak Hrvata u Bosnu i Hercegovinu, pravo na donaciju građevinskog materijala za obnovu oštećene ili uništene kuće imaju povratnici u Bosnu i Hercegovinu, odnosno obitelji koje su se vratile u mjesto svojega prijeratnog prebivališta te su vlasnici, odnosno suvlasnici oštećene ili uništene kuće.
Obitelji koje žive izvan BiH isto imaju pravo na materijal, ali ako se obvežu da će se nakon obnove vratiti u novu kuću. Pomoć će se odobriti može i onima koji se žele vratiti u mjesto u BiH u kojem nisu živjeli prije rata, ali za novu lokaciju moraju imati “opravdane razloge”.
Sam osnovni građevinski materijal daruje se prema broju članova obitelji; 35 kvadrata neto je površina za prvog člana obitelji, a za svakog sljedećeg ide dodatnih 10 kvadrata, s tim da je jedan od glavnih uvjeta za dobivanje materijala da obitelj nema u vlasništvu ili suvlasništvu drugu useljivu obiteljsku kuću ili stan na području Republike Hrvatske.
– Ako nemaju u vlasništvu ili suvlasništvu drugu useljivu obiteljsku kuću ili stan na području država nastalih raspadom Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije ili drugim državama u kojima borave, odnosno u kojima su boravili ili da je nisu prodali, darovali ili na bilo koji drugi način otuđili nakon 8. listopada 1991. godine, odnosno nisu stekli pravni položaj zaštićenog najmoprimca. Ako korisnik i članovi njegove obitelji nisu već ostvarili pravo na pomoć u svrhu stambenog zbrinjavanja – koji su uvjeti za dobivanje građevinskog materijala navodi se u Uredbi, a sama isporuka ide u tri etape. Prvo stiže materijal za konstruktivnu sanaciju, onda za krovnu konstrukciju, pokrov i vanjsku stolariju, a onda za unutarnje uređenje. Ugrađivati se sve mora prema Uputi o sanaciji, koju smo već spomenuli.
– Samu ugradnju darovanog građevinskog materijala organizira i financira korisnik, dok se građevinski materijal dobiva u skladu s raspoloživim sredstvima u državnom proračunu – stoji u Uredbi Vlade Republike Hrvatske u kojoj piše i da se u kući koja se izgradi darovanim materijalom mora boraviti minimalno narednih 10 godina. Vrši se i kontrola materijala, odnosno provjerava se je li on korišten u svrhe u koje je i namijenjen.
– U slučaju da korisnik ne poštuje rokove za izvođenje radova obnove ili izgradnje kuće ili darovani materijal ne koristi u svrhu za koju mu je darovan, pokrenut će se postupak raskida Ugovora i pokrenuti naknade štete – stoji u Uredbi u kojoj se navodi i da “korisnici koji su sami osigurali građevinski materijal kupnjom ili donacijom iz drugih izvora gube pravo na količinu i vrstu građevinskog materijala kojeg su sami na drugi način pribavili”.
Ugovor se prekida i “ako se utvrdi da je u vremenu od podnošenja zahtjeva do početka isporuke građevinskog materijala podnositelj zahtjeva svoje stambeno pitanje riješio na bilo koji način, kupovinom, nasljedstvom ili