OGLAS
Vrijeme objave: 16.05.24 @ 08:17
OGLAS

Ustavni sud F BiH 2006. je utvrdio  da zakon nije u skladu s interesima hrvatskog naroda, odluka nikad nije provedena

OGLAS

         Prema najavama čelnika Parlamenta Federacije BiH u idućem razdoblju konačno će se dogoditi   promjene u upravljačkoj strukturi Javnog sustava RTV Federacije BiH. Parlament Federacije BiH koji je osnivač RTV Federacije BiH pokrenut će proceduru imenovanja novog Upravnog vijeća te direktora čime bi se rad RTV F BiH nakon više od deset  godina trebao vratiti u zakonske okvire.  U općem bezakonju koje godinama vlada u ovoj javnoj medijskoj kući, uprava nije odgovarala nikomu, zapošljavalo se i „po babi i po stričevima“, a sve su glasnije i sumnje u brojne kriminalne aktivnosti unutar ove medijske kuće.

Zbog stalnih sukoba oko raspodjele prihoda od rtv takse, milijunskih dugovanja i narušenih odnosa između  javnih emitera, ovih dana došlo je i gašenja signala FTV-a. „Konačno provedena Odluka Ustavnog suda F BiH iz 2006., Vijeća za zaštitu vitalnih nacionalnih interesa po kojoj FTV programski i sadržajno nije sukladna Ustavu F BiH. Odluka se provela sama od sebe“, prokomentirao je trenutak gašenja programa FTV-a nekadašnjih izaslanik u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Zdenko Antunović. Antunović je bio jedan od potpisnika zahtjeva Ustavnom sudu Federacije BiH kojeg je podnijelo više od dvije trećine izaslanika u Klubu Hrvata, a na temelju koje je Vijeće za zaštitu vitalnih nacionalnih interesa Ustavnog suda Federacije BiH zaključilo da se „Prijedlogom zakona o Javnom sustavu Radio–televizije Federacije Bosne i Hercegovine povređuje  vitalni nacionalni interes konstitutivnoga hrvatskoga naroda, iz razloga što pojedinim rješenjima nisu osigurane garancije da neće biti diskriminiran u jednakopravnom ostvarivanju prava utvrđenih Ustavom Federacije BiH“, stoji u Odluci iz 2006. godine. 

OGLAS

Povod podnošenju zahtjeva  Vijeću bio je način donošenja Zakona o Javnom servisu RTV FBiH za kojeg nije glasao niti jedan izaslanik iz Kluba Hrvata u Domu naroda, 13 ih je bilo protiv, jedan suzdržan. Klub izaslanika hrvatskoga naroda smatrajući da je Hrvatima u Federaciji Bosne i Hercegovine onemogućeno da slobodno određuju i uređuju svoj socijalni i kulturni razvoj i da dobivaju šire obavijesti svake vrste bilo kojim sredstvom po vlastitom izboru u okviru Javnog Radio-televizijskog sustava Federacije Bosne i Hercegovine, kako je to precizno definirano ustavnim odredbama, te da se istim Prijedlogom zakona onemogućava da autentično i autonomno štite svoj nacionalni identitet, vjeroispovijest, jezik, kulturu, tradiciju, te sustav  obrazovanja i javnog informiranja, tražio je i dobio potvrdu Ustavnog suda da je Zakon o javnom sustavu RTV F BiH suprotan interesima konstitutivnog hrvatskog naroda . „Nakon ovakve odluke imali smo promjene zakona, ali one nisu nikad bile na tragu Odluke Ustavnog suda F BiH te ona zapravo nikad nije ni provedena“, kazuje nam Antunović. Javnoj raspravi održanoj u ovom predmetu   11. srpnja 2006. godine u ime podnositelja zahtjeva nazočili su izaslanici Mato Franjičević, Zdenko Antunović, Petar Majić, Anđelko Mikulić, Ante Boras, Ivan Madunić, Stjepan Jurkić i Zdenko Ćosić. Predstavnika Klubova bošnjačkog i srpskog naroda nije bili  iako  su uredno pozvani.

OGLAS

Višegodišnje „guranje pod tepih“ činjenice koju ju potvrdio i Ustavni sud Federacije BiH da RTV F BiH svojim programskim sadržajima ne zadovoljava informativne, obrazovne i druge potrebe i hrvatskog kao jednog od konstitutivnih naroda, na kraju je svima došlo na naplatu. Nezadovoljni programom Hrvati godinama izbjegavaju plaćanje RTV takse. Uz brojne nezakonitosti, manjak u blagajni doveo i do nesuglasica među javnim emiterima koje su kulminirale gašenjem signala FTV-a. Antunović kao i većina predstavnika hrvatskog naroda u BiH smatra da je rješenja bilo, a ono je na tragu Odluke Vijeća za zaštitu vitalnih nacionalnih interesa Ustavnog suda F BiH. Sve što se kosi s interesima jednog od konstitutivnih naroda pa i nacionalnih manjina kojima je također u programima javnih servisa  potrebno osigurati programske sadržaje koji će zadovoljiti i njihove potrebe, što je jedan od uvjeta na putu ka članstvu u EU, kad tad je osuđeno na propast.  RTV F BiH koja se u međuvremenu pretvorila u medij jednog naroda i politike gaženja prava drugima to najbolje potvrđuje, piše artinfo.

OGLAS
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM