OGLAS
Vrijeme objave: 09.10.24 @ 08:53
OGLAS

Kamenolom iznad Donje Jablanice, udaljen samo 500 metara od naselja, srušio se na selo i odnio više od 15 života. Jaka kiša izazvala je njegovo obrušavanje, a cijela situacija otvorila je pitanje odgovornosti i utjecaja ljudskog faktora na tragediju. Dokumentacija Ministarstva gospodarstva HNŽ-a vezana uz tvrtku koja je vršila iskapanja dostavljena je Vladi HNŽ-a, a Tužiteljstvo HNŽ-a formiralo je predmet u ovom slučaju. Slučaj jablaničkog kamenoloma potaknuo je raspravu o sličnim kamenolomima diljem BiH.

OGLAS

Ministarstvo gospodarstva Hercegovačko-neretvanske županije povuklo je iz svog arhiva dokumentaciju poduzeća Sani d.o.o. Jablanica u vezi s tragedijom u Donjoj Jablanici. Iz dokumentacije je vidljivo, prema tvrdnjama iz Vlade HNŽ-a, da je ovo poduzeće registrirano za rezanje, oblikovanje i obradu kamena. Poduzeće je više puta tražilo koncesiju za eksploataciju kamena na području Donje Jablanice, no nikada ju nije dobilo. Inspekcijski nadzor posljednji put je izvršen 2021. godine.

“Inspekcijski nadzor ovog društva obavljen je 2021. godine, a u zapisniku o zatečenom stanju stoji sljedeće: nema prisutnog ljudstva niti strojeva i nema vidljivih znakova izvođenja radova, primjetno je nisko i srednje raslinje, što upućuje da nije bilo aktivnosti od zadnjeg nadzora, odnosno nisu se izvodili radovi”, izjavio je Pero Pavlović, glasnogovornik Vlade HNŽ-a.

OGLAS

Na pitanje je li obavljen inspekcijski nadzor nakon 2021., iz županijske inspekcije još uvijek nije stigao odgovor. Tužiteljstvo Hercegovačko-neretvanske županije formiralo je predmet u vezi s kamenolomom iznad Donje Jablanice. Dokumentacija iz arhiva bit će dostupna istražnim organima ako je zatraže.

OGLAS

“Pripadnici MUP-a HNŽ-a, pod nadzorom Tužiteljstva HNŽ-a, poduzimaju radnje provjere navoda i informacija s ciljem utvrđivanja svih okolnosti pod kojima se dogodila ova tragedija, s posebnim naglaskom na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora, osobito u poslovanju i aktivnostima kamenoloma na nastradalom području”, izjavila je Ana Rajič iz Tužiteljstva HNŽ-a.

OGLAS

U priču o kaznenoj odgovornosti od dana nesreće uključeni su kantonalni i entitetski dužnosnici, dok nadležni i stručnjaci traže ispitivanje svih okolnosti pod kojima je kamenolom djelovao na tom prostoru.

“Od 2001. godine tvrtka je registrirana i više puta je tražila koncesiju, ali nikada ju nije dobila. Razgovarao sam s mještanima, neki su rekli da je kamenolom radio, drugi da nije, no povremeno je sigurno radio od 2001. do 2021. godine. U svakom slučaju, već prvi dan smo rekli da sve nadležne službe sagledaju situaciju i ako postoji nečija kaznena odgovornost, da se ta osoba pozove na odgovornost”, komentirao je situaciju Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH.

Dalibor Balijan, profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu, istaknuo je važnost urbanističkih planova. “Potrebno je provjeriti kroz prostorni plan je li uopće bio predviđen kamenolom na tom mjestu, kada ga je netko ucrtao i je li došlo do promjene urbanističke suglasnosti. Veliko je političko pitanje hoće li se to istjerati do kraja”, rekao je Balijan.

Slučaj iz Jablanice podsjetio je na obrušavanje kamenoloma u Mostarskoj bijeloj, koji također nije imao dozvolu u travnju ove godine, te na borbu mještana sela Kuti pokraj Mostara protiv otvaranja kamenoloma u njihovom selu. Pitanje koje se sada postavlja glasi: Je li vrijeme da se počne slušati glas struke?

“Što je učinjeno kako se ovakve stvari ne bi događale? Imali smo poplave 2014. godine i ništa nismo naučili. Uloženo je malo novca u pojedine jedinice Civilne zaštite, no nemamo sustav koji bi štitio ljude”, upozorio je Anes Podić, predsjednik udruge Eko akcija.

“Nitko ne pita kako se mogu izdavati dozvole i ugrožavati ljude koji će tamo raditi. Već su ušli da rade i ništa im nisu smetale table na kojima je pisalo da je minirano, netko je maknuo te table i nastavio s radovima”, izjavio je Aner Omanović iz Neformalne grupe građana Kuti.

Dok traje ispitivanje odgovornosti i okolnosti koje su dovele do tragedije sa smrtnim ishodom, mještani Jablanice i okolnih sela s tjeskobom prate vremensku prognozu jer je najavljena jaka kiša u sljedećim danima.

blaz750x200
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM