Zrak u vitezu
OGLAS
//
Akt terorizma?
Vrijeme objave: 26.09.24 @ 10:39
OGLAS

U Sarajevu danima kruže lažne dojave o bombama. U srijedu, 25. rujna, dojavljene su dvije bombe u školama – prva u Srednjoj muzičkoj, a druga u Trgovačkoj školi.

OGLAS

Obje poruke sa prijetećim sadržajem o postavljenim eksplozivnim napravama, poslane su sa iste mail adrese. Nakon što je policija izvršila provjere, ispostavilo se da su dojave bile lažne.  U proteklih nekoliko dana stiglo je više ovakvih dojava u Sarajevu, a odnosile su se na Međunarodni aerodrom i tri tržna centra. I dok policija traga za počiniteljima, kolike su predviđene kazne? Šest lažnih dojava o podmetnutim bombama, u svega tri dana, uznemirilo je građane Sarajeva. Stručnjaci za sigurnost ističu da je prerano donositi bilo kakve zaključke tko stoji iza lažnih dojava o bombama u Sarajevu. Ne vjeruju da su dojave povezane sa predstojećim lokalnim izborima, piše BHRT.

,,Samo je bitno otkriti da li se radi o nekom tko želi pet minuta slave na društvenim mrežama ili se radi o organiziranim skupinama koje podrivaju društveni poredak u BiH. Događaju se slične stvari i u drugim zemljama i u regiji i u svijetu. Ne mislim da su vezane za period pred izbore u BiH”, rekao je Denis Hažović, direktor Centra za sigurnosne studije. ,,Oni koji pribjegavaju tome pretpostavka je da su iz kriminalnog miljea da imaju određene ciljeve. Ti ciljevi su političke prirode, ekonomske prirode i prirode koristoljublja. Bilo za pojedince, određene kompanije i slično”, kazao je Duško Vejnović, direktor Europskog defendologija centra.

OGLAS

U prvih osam mjeseci ove godine samo na području Županije Sarajevo zaprimljeno je 56 dojava o postavljenim eksplozivnim napravama. Iako se u 99 posto slučajeva ispostavi da su lažne one zadaju velike probleme, ali i troškove policiji, koji se mjere desetinama tisuća maraka. ,,To vam je angažman dodatnih snaga. Ubacivanje vrlo specijalno obučenih timova za otkrivanje takve vrste naprave. Dakle njihova raspoređenost na nekoliko tih lokacija tokom dana ili tokom jednog tjedna. To je već prenapregnutost sigurnosnog sustava”, izjavio je Nedžad Ahatović, direktor Centra za geopolitička istraživanja. Za počinitelje ovog djela predviđena je novčana ili kazna zatvora do šest mjeseci. U Hrvatskoj su za lažne dojave predviđene maksimalne zatvorske kazne do tri godine, a u Srbiji do pet godina, s tim da se ovo djelo definira kao akt terorizma.

OGLAS
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM