Vrtoglavo visoke cijene nekretnina u Sarajevu dovele su do toga da je kupnja stana za većinu mladih gotovo nemoguća misija. Ove godine cijene kontinuirano rastu te su u ovom trenutku dosegnule vrhunac. Kada su u pitanju cijene, one su različite, variraju od lokacije do lokacije, pa i same vrste gradnje. Stručnjak za nekretnine Haris Kadić tvrdi kako razlike u cijeni između nove i stare gradnje gotovo i nema jer je stara gradnja uglavnom na boljim lokacijama nego novogradnja.
– U novogradnji na Otoci kvadrat stoji 4200 KM, na Grbavici 6000 KM, u Sarajevo Toweru 5000 KM, Crnom vrhu 7000 – 8000 KM i tako dalje, ovisno o lokaciji – kazao je Kadić. Mladi u BiH su osobe od 15 do 30 godina. Prema podacima Ministarstva civilnih poslova iz 2022., njih je u BiH 777.000. Konkretni podaci o tome koliko mladih ima svoju nekretninu ne postoje.
– Kako bi olakšali sebi, mladi ne moraju kupovati stanove u novogradnji, mogu izabrati starogradnju na jeftinijim lokacijama. Kada govorimo o mladim bračnim parovima, njima je lakše, uz dobre plaće mogu podići kredit do 150.000 KM i kupiti nekretninu. S druge strane, teško je i podići kredit jer su svjesni da otplaćuju nekretninu sljedećih 20 – 25 godina, međutim, donekle im olakšava to što su kamatne stope niže, a uvjeti za podizanje kredita nisu nikada bili bolji – ističe Kadić. Dodaje kako potražnja ne zadovoljava ponudu te kako je u prosjeku za jedan stan zainteresirano pet kupaca. Vlada SŽ-a prošle je godine sufinancirala kupnju stana mladima iznosom od po 10.000 KM po jednom prijavitelju. Ove godine planirana su sredstva, ali natječaj još nije izašao, piše Avaz.
– Moramo razvrstati mlade, odnosno one koji imaju svoj biznis i one koji rade za plaću. Mladi koji imaju svoj biznis, koji im donosi novac, sigurno si mogu priuštiti nekretninu, ali bojim se da mladi koji rade za plaću koju im isplaćuje neka treća osoba ipak ne mogu – zaključio je Kadić.