Vrijeme objave: 20.05.25 @ 18:52

Unca zlata (31,1 gram) u travnju je vrijedila rekordnih 3.501,27 američkih dolara. U posljednjih mjesec dana vrijednost je pala te najniža bila na 3.122,62 dolara, dok danas iznosi 3.240,31 dolar.

Kupovina zlata u Bosni i Hercegovini ima tradiciju dugu stotinama godina, od zlatnih dukata, pa do zlatnog nakita. U posljednje vrijeme kupovina zlata se smatra odličnom investicijom, ali postavlja se pitanje da li je to i sada tako. O razlozima za pad cijene i opravdanosti ulaganja u zlato razgovarali smo s ekonomskim analitičarom Zoranom A. Pavlovićem iz Banja Luke, prenosi Faktor.

– Kada se politička nesigurnost povećava, onda tko god ima gotovinu pokušava da je pretvori u nešto stabilno, pa ide prema zlatu. Kada politička događanja idu ka smirivanju, onda ljudi žele vratiti svoj novac i prodaju zlato. To posebno rade veliki kupci, koji najviše utječu na cijenu – pojašnjava ekonomski analitičar i konsultant za investicije u BiH Zoran A. Pavlović. On dodaje da je ovo što se sada događa posljedica toga što smo na početku rješavanja sukoba Rusije i Ukrajine, ali i dogovor Sjedinjenih Američkih Država i Kine u vezi s carinama. – Kod nas postoji tradicija još od turskog vremena da su zlatnici i zlato trajna vrijednost. To je i ekonomski isplativo i uredu. Ukoliko neto želi da kupuje zlato, treba se opredijeliti za monetarno zlato, odnosno male pločice verificirane od centralnih banaka, koje koštaju onoliko koliko toga dana zlato košta na burzi. Za kupce u Bosni i Hercegovini je što se na to zlato mora platiti carina i PDV. Monetarno zlato u Europskoj uniji je zamjena za novac, pa nema carine ni PDV-a – pojašnjava Pavlović.

Na pitanje da li se isplati ulagati u zlato ili se bolje okrenuti nečemu drugom, Pavlović kaže da će onaj tko ima novaca vjerojatno pokušati da kupi nekretninu, jer na nekretninama se novac ne gubi. -Tko ima manje novca, pokušat će da ušteđevinu drži u stranoj valuti, makar to s vremenom gubi vrijednost. Tko uspije da kupi neke dionice, kao što su Telecom, ili štedne obveznice sa četiri do pet posto kamate godišnje, bolje je i to nego ništa. Kupovina monetarnog zlata je jedan od oblika sigurnog ulaganja. Kada je stabilna politička situacija u svijetu, treba kupovati zlato, a kada nastupe problemi i politička histerija, treba ga prodati, jer tada za njim svi potežu – pojašnjava on. U konačnici, zaključuje Pavlović, situacija se stabilizira i sada treba kupovati zlato, a ovaj manji pad koji se sada bilježi nije ništa naspram rasta u posljednjih pet godina.

blaz750x200
Oglasi
LM