Vrijeme objave: 21.07.25 @ 07:23

Za gospodarstvo Livna i Tomislavgrada, granični prijelaz Kamensko od ključne je važnosti, osobito za izvoz proizvoda u Splitsko-dalmatinsku županiju – tržište prema kojem ova regija prirodno gravitira.

Ipak, ulaskom Hrvatske u Europsku uniju 2013. godine, Kamensko je svedeno s prijelaza prve kategorije na prijelaz treće kategorije, što je onemogućilo izvoz robe biljnog i životinjskog podrijetla.

Ovakav status stvara ogromne logističke i financijske gubitke proizvođačima, koji su sada primorani koristiti udaljenije granične prijelaze poput Bijače i Gradiške, piše BHRT.

Primjer apsurda najbolje ilustrira Livanjska mljekara, jedan od najvećih proizvođača sira u Bosni i Hercegovini. Umjesto da sir izvoze kroz obližnje Kamensko, sada ga prevoze i do 300 kilometara dalje, što povećava troškove i umanjuje konkurentnost.

“Prisiljeni smo isporuke smanjiti na jednu do dvije mjesečno, dok smo ih ranije vršili svakodnevno. Zbog visokih troškova, dio asortimana više nije isplativo proizvoditi za to tržište”, izjavio je Želimir Čamber, direktor Mljekare Livno.

Osim Mljekare, trpe i njihovi kooperanti. Među njima je Eko Farma Rašćani iz Tomislavgrada – druga po veličini u kantonu, sa 340 grla stoke i značajnom proizvodnjom mlijeka.

“Transport u EU poskupljuje, što se reflektira i na nas. Ne mogu nam povećati otkupnu cijenu mlijeka. Kamensko već 13 godina čeka rješenje, a uvjeti za prekategorizaciju su ispunjeni”, dodao je Mario Baković, direktor Eko Farme Rašćani.

Granični prijelaz Kamensko izgrađen je sredstvima Europske unije, uloženo je oko sedam milijuna maraka, ali i dalje ima status prijelaza treće kategorije. Gospodarstvenici i lokalne vlasti godinama inzistiraju na njegovoj prekategorizaciji, kako bi se omogućio izvoz svih vrsta robe.

Nedavno je delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Ilija Cvitanović, pokrenuo službenu inicijativu kojom traži da se Kamensko vrati u prvu kategoriju. Inicijativa je proslijeđena Vijeću ministara BiH, koje bi u suradnji s Hrvatskom i EU trebalo pokrenuti potrebne procedure.

“Prema mojim saznanjima, u tijeku su razgovori s EU i RH. Vjerujem da ćemo uskoro riješiti ovu tehničku prepreku koja godinama sputava razvoj ljudi s obje strane granice”, poručio je Cvitanović.

Unatoč brojnim apelima tijekom proteklog desetljeća, rješenja nije bilo. No, proizvođači i dalje vjeruju da će politika konačno imati sluha, jer Kamensko nije samo granični prijelaz – to je arterija gospodarskog opstanka jednoga kraja.

blaz750x200
Oglasi
LM