Monografija “Bolnica s pečatom”, koja donosi potresna svjedočanstva o radu Franjevačke bolnice “Dr. fra Mato Nikolić” u Novoj Biloj tijekom ratnih godina, bit će predstavljena i u Sarajevu. Promocija je zakazana za utorak, 25. studenog u 19:00 sati, u Multimedijalnoj dvorani Studentskog centra na Kovačićima.
Autor knjige je Velimir Bugarin, dok urednički potpis nosi fra Zoran Livančić, tadašnji tajnik ratne bolnice. Nakladnik izdanja je Matica hrvatska, a sarajevsku promociju zajednički organiziraju ogranci Matice hrvatske iz Sarajeva i Viteza.
Monografija na 280 stranica donosi autentična svjedočanstva medicinskog i pomoćnog osoblja, kao i pacijenata koji su tijekom najtežeg razdoblja rata pronašli spas u ovoj jedinstvenoj “crkvi-bolnici”. Franjevačka crkva u Novoj Biloj bila je pretvorena u improviziranu bolnicu koja je, u uvjetima potpune neizvjesnosti, pružila pomoć za više od 80.000 Hrvata, među kojima je bilo i 12.500 djece.
Od 1992. do 1994. godine u bolnici je zbrinuto preko 11.500 ranjenih, izvedeno 156 operacija u općoj anesteziji i 2.134 zahvata u lokalnoj anesteziji, dok je u improviziranom rodilištu rođeno čak 700 beba. Knjiga ističe snagu zajedništva, hrabrosti i humanosti koja je održala bolnicu u najtežim trenucima, čineći je simbolom nade i otpora.
Monografija “Bolnica s pečatom” već je predstavljena u Zagrebu, Mostaru, Vitezu i Šuici kod Tomislavgrada, a sarajevska promocija bit će još jedna prilika da se podsjeti na neiscrpnu humanost ljudi koji su u ratu spašavali živote pod najtežim uvjetima.


