Nepropisno parkiranje automobila u Tuzli je postala svakodnevnica, a kako bi se nesavjesnim vozačima stalo u kraj, lokalno komunalno poduzeće nabavilo je posebno vozilo, takozvani “pauk”, koje već djeluje na cestama.
Naime, Javno komunalno poduzeće Saobraćaj i komunikacije u Tuzli nabavilo je novo vozilo, takozvani “pauk”, koje će djelovati po pozivu nadležnih.
Vozila koja budu nepropisno parkirana, nakon uklanjanja uz pomoć “pauka”, će biti odložena na lokaciji Saobraćaja i komunikacija u naselju Kojšino u Tuzli.
Kako je navedeno, kazne za vlasnike nepropisno parkiranih vozila koje ukloni “pauk” iznosit će 150 KM, a službenici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanske županije uručit će i prekršajni nalog u iznosu od 40 maraka.
Za izmještena vozila duže od 24 sata, plaćat će se i dodatna takozvana “ležarina”, koja iznosi 10 KM po danu, a ukoliko se vlasnik vozila pojavi u trenutku kada se uz pomoć “pauka” vrši podizanje automobila bit će dužan platiti polovinu iznosa od 150 KM, odnosno 75 maraka.
Za nabavku posebnog vozila Javno komunalno poduzeće Saobraćaj i komunikacije izdvojilo je 240 tisuća KM, a prethodnih dana završena je obuka radnika koji će njime upravljati.
Osim u Tuzli, shodno dobivenim dozvolama, ovo vozilo nepropisno parkirane automobile može uklanjati i u drugim gradovima Tuzlanske županije.
Inače, Tuzla slovi za grad u kojem je plaćanje parkinga jedna od najjeftinijih stavki, ali i pored te činjenice, prometna nekultura bahatih vozača je itekako prisutna.
Zbog toga se nerijetko događa da službenici Saobraćaja i komunikacija moraju blokirati vozila koja su parkirana na nepropisan način.
Naime, veći dio javnih površina u Tuzli namijenjen je za parkiranje automobila i one su u nadležnosti Javnog poduzeća Saobraćaj i komunikacije, koje ima formirane cijene po satu, među najnižim u Bosni i Hercegovini.
U ovisnosti od lokaliteta, parking prostori su podijeljeni u tri zone, odnosno nulta, prva i druga. Svaki vozač bi u ovisnosti od zone po satu morao izdvojiti pedeset feninga, marku ili dvije.
Plaćanje se vrši putem ubacivanja novca u aparat predviđen za to, nakon čega vozač dobiva račun koji postavlja na vidljivo mjesto u automobilu ili SMS-porukom, odnosno posredstvom mobilne aplikacije.
Djelatnici SIK-a redovno obilaze sve parking prostore, a ukoliko se utvrdi da za vozilo nije plaćena naknada, vrši se njegova blokada postavljanjem “kandže” na jedan od pneumatika.
Uz blokadu nesavjesnim vozačima se nameće i plaćanje 15 KM koliko košta kazna