”Grafit nije prefarban, niti će ikada biti”, potvrdio je za Bljesak.info predsjednik Mjesne zajednice Dračevo Jozo Jurica. Grafit s motivima Herceg-Bosne, koji se nalazi uz magistralnu cestu u mjestu Dračevo, nije uklonjen iako su Ceste Federacije BiH to tražile po nalogu.
Kako je obrazloženo, riječ je o mjeri donesena u skladu s pravilnicima koji zabranjuju postavljanje bilo kakvih natpisa i grafita uz prometnice, osim ako za njih nije izdana službena dozvola. Direktor Cesta FBiH, Ljubo Pravdić, u izjavi za RTV HB potvrdio je da je postupljeno po službenoj dužnosti. ”Obavijestili smo da za grafit nije podnesen zahtjev, niti je izdata dozvola, niti je ista mogla biti izdana. Uputili smo zahtjev da se objekt vrati u prvobitno stanje”, rekao je Pravdić.
Dodao je da sličnih slučajeva ima diljem Federacije BiH, s obzirom na to da magistralne ceste pokrivaju mrežu dugu oko 2.500 kilometara, a prometna infrastruktura uključuje velik broj tunela, zidova i drugih površina.
”Ima različitih natpisa, nekome smeta jedno, nekome drugo. U zemlji poput BiH, gdje je sve politički osjetljivo, to predstavlja izazov. Mi radimo po pravilnicima, a daljnje mjere ovise o onima koji su grafite i postavili”, zaključio je.
Političke reakcije ne izostaju
Odluka o uklanjanju grafita izazvala je i političke reakcije, ponajviše iz redova HSS-a. Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Mario Karamatić komentirao je slučaj na svom Facebook profilu:
”Ništa čudno što je direktor, inače član HDZ-a BiH, ‘naredio’ da se ukloni grafit o Herceg-Bosni. I Herceg-Bosnu je ‘uklonio’ HDZ, tako da je bitan kontinuitet. Što kažu, bolje da propadne selo nego običaj”, napisao je Karamatić.
Slučaj grafita kod Dračeva još jednom otvara pitanje slobode izražavanja, ali i primjene zakona u politički osjetljivim kontekstima, koji u Bosni i Hercegovini rijetko prolaze bez kontroverzi.