Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt je danas nametnuo dvije odluke, a jedna od njih tiče se poboljšanja izbornog integriteta. Odlukom donesenom danas, Schmidt je dio profita Centralne banke Bosne i Hercegovine, utvrđen od Upravnog vijeća Centralne banke BiH biti iskorišten za nabavku tehnologije za izbore 2026. godine.
Novac se raspodjeljuje “Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine u iznosu predviđenom u Završnom izvještaju provedenih pilot projekata uvođenja novih tehnologija u izborni proces u Bosni i Hercegovini i studiji izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija u izborni proces Bosne i Hercegovine od 28. veljače 2025. godine”, kako je objavljeno na stranici Ureda visokog predstavnika (OHR).
Prema ovoj studiji, objavljenoj prije nekoliko mjeseci, rečeno je da za nabavku novih tehnologija u izborni proces u BiH potrebno 112,5 milijuna KM, što je novac koji će SIP-u biti ustupljen. U ovom dokumentu, navodi se da je to cijena za “postavljanje 6.000 uređaja za verifikaciju birača, kao i 6.000 skenera glasačkih listića, te provođenje svih drugih neophodnih aktivnosti.”
“Ove količine uključuju rezervne uređaje za nepredviđene slučajeve. Dodatno, procjena uključuje sve kapacitete koji SIP treba izgraditi, poput novih zapošljavanja, kupovinu i pripremu uređaja i podrške potrebne za primjenu izborne tehnologije. Detaljnu procjenu troškova moguće je uraditi nakon provedenog postupka ispitivanja tržišta i donošenja strateških odluka koje će odrediti obim projekta”, još se navodi u ovoj studiji.
Iako autori studije navode da je riječ o “visokom početnom ulaganju”, također se ističe da će “dugoročno dovesti do štednje novca”, i to iz više razloga. Prije svega, tvrde da bi uvođenjem ovih tehnologija došlo do “minimiziranja ljudske greške”, čime bi rezultati izbora bili precizniji, te do “poboljšanja otkrivanja prevara”, odnosno da “biometrijska verifikacija minimizira lažno predstavljanje birača i višestruko glasanje, poboljšavajući integritet izbora.”
Isto tako, navode i da će uvođenje ovih tehnologija povećati efikasnost izbornog procesa, odnosno da “Elektronsko skeniranje glasačkih listića značajno smanjuje vrijeme prebrojavanja, onemogućava pogrešno prebrojavanje, a omogućava brže objavljivanje rezultata”, i da se smanjuju administrativni troškovi tako što “automatizirani procesi smanjuju potrebu za velikim fizičkim radom.”
“Početno ulaganje u biometrijsku verifikaciju birača i tehnologije skeniranja glasačkih listića predstavlja značajnu financijsku obavezu. Međutim, postignuta značajna operativna efikasnost, uštede troškova i poboljšanja točnosti pokazuju povoljan odnos troškova i koristi. Uspješna implementacija i pozitivne povratne informacije od pilot projekata tokom lokalnih izbora 2024. pružaju snažnu osnovu za širu implementaciju”, piše u ovom dokumentu na koji se pozvao Schmidt pri nametanju odluke.