Deveti kongres Socijaldemokratske partije (SDP) Bosne i Hercegovine održat će se danas na Ilidži i na kongresu će se birati novi saziv Glavnog odbora SDP-a, a jedno od ključnih pitanja koje se postavlja u javnosti jest hoće li Nermin Nikšić, dugogodišnji predsjednik stranke i aktualni premijer Federacije BiH, ostati na čelu stranke, piše Raport.
“Što se nagađa, to nisam ja odlučio. Naravno, nešto ću pitati ako dođe do toga, ali dosad sam imao nekoliko pokušaja razgovora o toj temi. Smatram da to sa mnom ne treba razgovarati. Treba se dovršiti unutar SDP-a kako će se stvari dalje razvijati. SDP mora nastaviti putem kojim je krenuo, jer je odgovornost ogromna”, izjavio je Nikšić.
Podsjetimo, prema Statutu, Nikšić nema pravo na novi mandat, no postoje informacije da bi Kongres mogao donijeti iznimku i produžiti mu trenutni mandat do Općih izbora u BiH 2026. godine.
“Poštovat ću odluku Kongresa, kakva god bila”, dodao je Nikšić.