Građani Bosne i Hercegovine ove godine skupo plaćaju voće. Rekordne cijene zabilježile su jagode i trešnje, koje je većina potrošača bukvalno kupovala “na šake”.
Podsjetimo, jednom trenutku, domaće jagode su išle i do 18 KM po kilogramu, dok su se one “obične” dugo držale na 10 KM. S druge strane, trešnje su išle i do 25 KM?! Zanimljivo je da, na primjer, u tom periodu kilogram trešanja u Sloveniji koštao oko 12 KM, a u München oko 20 KM. Na početku sezone, “paprena” je bila i cijena nektarina, a kilogram je koštao i do 20 KM. Kada je riječ o voću, trenutno su uvjerljivo najskuplje šumske borovnice.
Na Zelenoj pijaci u Bijeljini kilogram ovog voća košta 30 KM, dok “obične” borovnice koštaju 16 KM. Dakle, za kilogram šumskih borovnica mogu se kupiti skoro 2 kilograma junećih rebara?! Podsjetimo, kilogram ovog mesa u marketima košta oko 16 KM… Izuzetno je visoka i cijena malina i kupina, za koje je potrebno izdvojiti 15 KM po kilogramu. Nektarine trenutno koštaju 6 maraka, dok se kilogram kajsija prodaje po 8 KM. Breskve su nešto jeftinije i koštaju 5 KM, piše Infobijeljina. Standardno visoku cijenu drži grožđe – 10 KM, dok kilogram avokada košta 12 KM.