Vrijeme objave: 03.07.25 @ 23:47

Zašto se prekidaju sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH? Kome nije stalo do europskog puta Bosne i Hercegovine i zašto se ne usvajaju reformski zakoni? Što donosi prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona BiH, čiji je predlagač? I zašto se nakon stanke i izaslanici HDZ BH nisu vratili na posljednju sjednicu Doma naroda PS BiH?

Na ova i druga pitanja u večerašnjem Dnevniku RTV Herceg-Bosne urednice i voditeljice Olivere Dimač odgovorila je Marina Pendeš, predsjedateljica Kluba hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Prošli tjedan je zasjedalo Europsko vijeće. Bosna i Hercegovina ponovno je propustila otvoriti pristupne pregovore s Europskom unijom. Tjedan prije toga, na na sjednici Doma naroda PS BiH i izaslanici iz Kluba bošnjačkog naroda kao i oporbeni izaslanici iz Republike Srpske srušili su jedan od tih reformskih zakona; konkretno Zakon o visokom sudskom i tužiteljskom vijeću. Upitana što se takvim ponašanjem iz BiH poručuje Bruxellesu, Pendeš je kazala da mi još uvijek nismo spremni i ne možemo biti kredibilan partner na kojega se može računati.-Jer, ako vi želite biti dio nekih asocijacija, organizacija, u ovom slučaju EU ili sutra NATO-a, onda vi morate svojim ponašanjem, djelovanjem u medijskom prostoru te na svaki drugi način pokazati da ste zaista partner koji zaslužuje biti dio te europske odnosno euroatlantske obitelji.

Trudimo se da kažemo da smo nositelji europskih vrijednosti, a to uistinu ne pokazujemo, kazala je Pendeš dodajući da se to pokazuje tako što se kroz tijela izvršne i zakonodavne vlasti očito dovoljno ne trudi usvojiti te reformske zakone.Nismo u stanju voditi unutarnji dijalogGošća Dnevnika RTV HB kaže i da je bolje imati usvojene zakone koje imaju i određene nedostatke nego nikako ne usvojiti zakon koji će nas približiti članstvu u EU.Pendeš dodaje i da se u BiH ne vodi istinski dijalog te da nema uvažavanja među političkim oponentima.

“Druga stvar, mi želimo biti dio europske obitelji, a pokazujemo da nismo u stanju voditi dijalog; uvažavati jedni druge bez obzira koji je to predstavnik ili o kom broj ljudi ili naroda se radi. Znači, mi imamo tri konstitutivna naroda i one koji se ne izjašnjavaju kao netko od tih tri konstitutivna naroda. Što je Bosna i Hercegovina nego Europska unija u malom?”, kazala je Pendeš dodajući da mi u BiH trebamo pokazati da zbilja znamo što je konsenzus, uvažavanje, koordinacija, kooperacija te da smatra da mi to još uvijek nismo pokazali.

Predsjedateljica Kluba hrvatskog naroda u Domu naroda PS BIH kaže da joj je žao što je BiH propustila godine i desetljeća u procesu približavanja Europskoj uniji”Meni je žao što nekome smeta samo to što nije dio većine ili što nije dio koalicije koja predvodi taj europski put, pa mu smetaju uspjesi i Vijeća ministara i određenog broja ministara u Vijeću ministara”, kazala je Pendeš pojašnjavajući da je Vijeće ministara BiH na čelu s Borjanom Krišto napravilo veći iskorak u godinu dana nego neki drugi sazivi tog tijela u jednom desetljeću.

Omogućiti Hrvatima da izaberu svog člana PredsjedništvaVeć neko vrijeme na dnevnom redu Doma naroda parlamentarne skupštine BiH nalazi se i Prijedlog izmjena izbornog zakona čiji je formalni predlagač upravo izaslanica Pendeš. Na opasku urednice i voditeljice da bošnjački izaslanici javno kažu da te izmjene neće podržati dok ima dojam da izaslanici iz oporbe iz RS ucjenjuju predstavnike hrvatskog naroda kroz ovaj zakon, Pendeš ističe:”Pa dobro ste to primijetili. Oni javno kažu da neće podržati. Ja ne vidim uopće razlog zbog čega neće podržati. Ako nekome odgovara red, ako neko zbilja hoće da Bosna i Hercegovina bude dio Europske unije, znači mora pokazati spremnost uvažavati drugog, drugačijeg i političke predstavnike naroda koji neću reći da je manjinski. Mi smo konstitutivni, nema tu brojeva ili odnosa manjinski-većinski narod. Naravno da nas ima manje, ali treba ući u analizu zbog čega je nas znatno manje nakon popisa iz 1991. pa da vidimo koji je uzrok ili što je uzrok tome što je Hrvata manje u Bosni i Hercegovini, kako u Federaciji Bosni i Hercegovine, tako i u Republike Srpskoj. Ali to nije razlog da ne razgovaramo i to nije razlog da se ne omogući i Hrvatima da istinski mogu zaista izabrati svog hrvatskog člana Predsjedništva”, istaknula je Pendeš.

Govoreći o prijedlogu izmjena Izbornog zakona, čiji je predlagač, Pendeš je istaknula kako je cilj omogućiti Hrvatima da doista biraju svoga člana Predsjedništva BiH. Odbacila je tvrdnje da je riječ o ograničavanju kandidature prema teritorijalnom načelu.

-Ali, to ne znači da Hrvat iz Bosansko-podrinjskog kantona, pa makar ih bilo šest, ili Hrvat iz Unsko-sansko kantona, ne može biti kandidat i izabrani hrvatski član predsjedništva potpomognut svim glasovima iz županija u kojima živi većina Hrvata. Znači oni manipuliraju, to se krivo interpretira. U stvari, ne postoji spremnost da imamo svi jednake mogućnosti. To je uzimanje mog osnovnog ljudskog prava da biram i budem birana, kazala je Pendeš dodajući i da se na slučaju aplikacije Slavena Kovačevića protiv BiH na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu vidjelo koliko je opasno lažno predstavljanje.

Pendeš je istaknula i da je i Sud za ljudska prava u Strasbourgu prepoznao lažna predstavljanja te na ispravan način definirao tu praksu, izrazivši nadu da će to spriječiti buduće manipulacije i pokušaje zlouporabe tog suda u Bosni i Hercegovini.

Što se događalo na posljednjoj sjednici Doma naroda?
Na posljednjoj sjednici Doma naroda PS BiH na dnevnom redu bila je rasprava o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koje je predložila upravo izaslanica Pendeš. Ona je tijekom rasprave o ovom pitanju predložila stanku te se više nije vratila na sjednicu zajedno s još dvoje izaslanika HDZ-a BIH što je uvjetovalo nedostatak kvoruma te je sjednica prekinuta. Govoreći o razlozima korištenja takve poslovničke mogućnosti, Pendeš je kazala da su predstavnici oporbe iz RS ranije govorili da će podržati prijedlog izmjena Izbornog zakona koje je u parlamentarnu proceduru uputio HDZ BiH, no da sada određene izjave pojedinih oporbenjaka iz Republike Srpske nisu harmonizirane s tom ranijom izjavom jer je njihov pristup više “ucjenjivački”.

Pendeš je istaknula i da su u Klubu očekivali kako prijedlog neće dobiti potporu za žurni postupak u Domu naroda, već da će ići u redovitu proceduru kako bi se moglo djelovati kroz amandmane. Naglasila je da se uz provedbu presude Ustavnog suda BiH u predmetu Ljubić, kroz izmjene Izbornog zakona treba unaprijediti i sam izborni proces, podići njegov dignitet i spriječiti moguće malverzacije. Dodala je i da su, temeljem izjava dan ili dva prije sjednice, ponašanja izaslanika i poruka koje su slali, mogli zaključiti da postoji većina, “njih osam”.

-Onda smo zaključili da u stvari, ako dođe do toga da svi budu podržali žurni postupak, to znači da će njih osam glasovati protiv zakona i oboriti zakon. To je jedan od glavnih razloga, istaknula je Pendeš.

Što čeka manipulatore?
Pendeš je kazala da će se vidjeti što će se po ovom pitanju dalje događati.

-Meni je žao što je nekome nacionalni politički interes spriječiti mene da imam ista prava kao što ima on, a sebe predstavlja kao europejcem i osobom koja zbilja poštiva svakog i drugačijeg i zalaže se za ljudska prava, kazala je Pendeš poručivši da je konačna presuda Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu Kovačević poručila manipulatorima i lažnim predstavljačima što ih čeka.

Cijeli razgovor donosimo u nastavku:

blaz750x200
Oglasi
LM