Koalicija za slobodne i poštene izbore „Pod lupom“ upozorila je nadležne institucije da za određeni broj kandidata za predsjednike i zamjenike predsjednika biračkih odbora, koji sada zakonski ne smiju biti povezani s političkim subjektima, postoje indicije, ali i konkretni dokazi o njihovoj stranačkoj povezanosti.
Uputili su poziv SIP-u BiH da sve one koji kompromitiraju neovisne i nestranačke pozicije u biračkim odborima ukloni s liste i primijeni predviđene sankcije, te da informacije o kršenju zakonskih odredbi dostavi nadležnim tužiteljstvima na daljnje procesuiranje.
Iz Koalicije podsjećaju da je Izborni zakon BiH jasan – predsjednici i zamjenici predsjednika biračkih odbora moraju biti nestranački i sposobni obavljati svoje dužnosti na politički nepristrasan način.
Zabrinjava ih što je sve više dokaza koji dolaze, kako iz organizacija civilnog društva, tako i od građana i političkih subjekata, na osnovu kojih je očigledna politička pristrasnost onih koji su nominirani za navedene pozicije, što predstavlja izravno kršenje izbornih pravila. Mnogi od njih su, još uvijek, na nekoj od pozicija unutar organa političke stranke ili su članovi, dok su neki samo formalno napustili stranku.
Koalicija „Pod lupom“ već godinama upozorava da su birački odbori jedna od najslabijih karika izbornog procesa u BiH, a nažalost, i pored pokušaja za njihovu djelomičnu depolitizaciju i zakonsko reguliranje ovog pitanja, stranački subjekti ne žele odustati od kontrole nad biračkim odborima. Također, javit će se veliki broj lažiranih ispisnica iz političkih stranaka kojima će kandidati dokazivati formalnu isključenost iz stranke, ali je činjenica da takvi kandidati nisu nepristrani i da dolaze ispred stranačkih subjekata.
Podsjećaju da su svi kandidati koji su se prijavili na natječaj za predsjednike i zamjenike predsjednika biračkih odbora morali dostaviti izjavu da nisu članovi političkih subjekata, koju su potpisali pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću.
Kada se dokaže povezanost takvih osoba s političkim subjektom, Koalicija „Pod lupom“ je stava da se radi o dovođenju u zabludu nadležnih institucija i pokušajima izigravanja zakonskih propisa, za što je prema krivičnom zakonodavstvu predviđena kazna zatvora od tri mjeseca do pet godina, priopćeno je iz te organizacije.