Vrijeme objave: 11.05.25 @ 12:36

Nedavno je u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine održana javna rasprava o nacrtu zakona kojim bi se uvela doživotna mjesečna naknada zaslužnim sportašima u Federaciji BiH, što je potez za pozdraviti, samo da nije riječ o potezu kojim se krši Ustav ovoga entiteta i otimaju nadležnosti županijama.

To je jedan u nizu poteza koje godinama provode unitarističke politike na štetu županija, na što vladajuća hrvatska politika uglavnom do sada nije reagirala, adresirajući ova prijeporna pitanja Ustavnom sudu. Vrlo je jasno da je Ustav Federacije BiH definirao pitanja koja su od isključive nadležnosti županija, a kultura, obrazovanje i sport su neka od njih. Ovaj nacrt zakona inače su predložile zastupnice Adisa Kokić-Hinović iz oporbenoga SDA i izaslanica Silva Banović iz vladajuće stranke Narod i pravda. Javna rasprava o zakonu, koji predviđa doživotnu naknadu zaslužnim sportašima, održana je u Parlamentu Federacije BiH te je izazvala različite reakcije među političarima, stručnjacima i samim sportašima. Iako je zakonski prijedlog naišao na pohvale zbog svoje socijalne odgovornosti i priznanja zaslužnim sportašima za njihove izvanredne uspjehe na svjetskim i europskim natjecanjima, ipak postoji razlog za zabrinutost zbog potencijalnog kršenja ustavnih prava i nadležnosti županija.

Zakonski prijedlog koji je službeno predložila Adisa Kokić-Hinović, zastupnica u Zastupničkom domu, sa Silvom Banović, izaslanicom u Domu naroda, usmjeren je na uvođenje doživotnih mjesečnih naknada za vrhunske sportaše, čiji bi iznos bio vezan uz mjesta osvojena na Olimpijskim igrama, svjetskim prvenstvima, europskim prvenstvima i paraolimpijskim igrama. Zakon predviđa da bi naknade trebale biti dodjeljivane sportašima koji su osvojili prvo, drugo ili treće mjesto na tim prestižnim natjecanjima. Prema prijedlogu, sportaši koji ostvare uspjehe na međunarodnim natjecanjima, a koji su navršili 40 godina i prestali se aktivno baviti sportom, dobili bi doživotne mjesečne naknade koje bi se usklađivale s prosječnom plaćom u Federaciji BiH. Mnogi stručnjaci i političari smatraju da je to važan korak u priznavanju sportskih uspjeha, no s druge strane, postoje ozbiljne sumnje u vezi s ustavnom usklađenošću takvih odluka. – Iako podržavamo priznanje zaslužnim sportašima, pitanje je može li Federacija BiH, s obzirom na podjelu nadležnosti između federalne i županijske vlasti, donositi zakon koji može narušiti nadležnosti županija u vezi s kulturom, obrazovanjem i sportom – ističe politički analitičar koji smatra da bi ovakav zakon mogao imati dalekosežne političke i pravne posljedice. Jedan od ključnih argumenata zastupnika i izaslanika koji podržavaju ovaj zakon odnosi se na motivaciju mladih sportaša. Razija Mujanović, legendarna košarkašica iz BiH, koja je bila među prvim sportašima koji su pozdravili prijedlog zakona, ističe da bi ovaj zakon mogao biti važan poticaj za mlade sportaše jer bi im omogućio financijsku sigurnost nakon završetka karijere. – Osobno poznajem dosta sportaša koji su dali sve za reprezentaciju, ali nakon završetka karijere nisu imali nikakve prihode i nisu zaposleni. Takvi sportaši zaslužuju osnovne uvjete za život jer su dali iznimne rezultate te doprinijeli promociji države – izjavila je. Mujanović smatra da bi donošenje zakona omogućilo mladim talentiranim sportašima da sanjaju o velikim uspjesima i da se bore za medalje, znajući da će, kada prestanu s aktivnim bavljenjem sportom, imati barem osnovnu egzistencijalnu sigurnost. Prema zakonskom prijedlogu, za provedbu ovih naknada iz proračuna Federacije BiH trebalo bi izdvajati 800.000 maraka godišnje, iz posebnog fonda Federalnog ministarstva kulture i sporta. Ovaj iznos predviđen je za isplatu naknada zaslužnim sportašima, a sredstva bi bila osigurana iz proračuna Federacije. Valja reći kako resorno federalno ministarstvo ionako izvanustavno postoji jer su kultura i sport, ali i obrazovanje, isključivo u nadležnosti županija.

Zakon o doživotnoj naknadi zaslužnim sportašima, međutim, već postoji u entitetu Republika Srpska, gdje su takvi zakoni na snazi već nekoliko godina, dok su pokušaji da se naknade uvedu na državnoj razini u okviru Zakona o sportu dosad bili neuspješni. To upućuje na jasnu podjelu u pristupu ovom pitanju na različitim razinama vlasti u BiH. S obzirom na to da je pitanje kulture, obrazovanja i sporta u nadležnosti županija, postoji zabrinutost u vezi s mogućim kršenjem ustavnih prava. Kako bi se izbjegle potencijalne pravne posljedice, mnogi zastupnici pozivaju na temeljitu raspravu o ustavnoj usklađenosti zakona prije nego što bude stavljen na glasovanje. Uvođenje doživotne naknade zaslužnim sportašima svakako predstavlja važan korak prema priznavanju njihovih zasluga, ali istodobno može biti okidač za lavinu reagiranja i ustavnih tužbi. Ako zakon bude usvojen, to bi mogao biti korak u pravom smjeru za osiguranje egzistencijalne sigurnosti sportaša koji su svoja najbolja ulaganja dali za reprezentaciju BiH. Ipak, za ostvarenje trajnog rješenja nužno je uskladiti ovaj zakon s postojećim ustavnim okvirom i osigurati ravnotežu između različitih razina vlasti u BiH.

blaz750x200
Oglasi
LM