Predmet poznat javnosti kao „Respiratori“, u kojem su bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić i bivši ravnatelj Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak pravomoćno osuđeni, trenutačno se nalazi pred Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu.
Apelaciju su podnijeli osuđeni nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine djelomično usvojio njihove žalbe, utvrdivši da im je povrijeđeno pravo na pošteno suđenje. Ipak, Ustavni sud nije naložio ponavljanje postupka niti ukidanje presude.
Odvjetnik Fadila Novalića, Elmir Jahić, potvrdio je za BHRT da je zaprimio dopis iz Strasbourga, ali je naglasio kako zbog proceduralnih pravila Suda ne može iznositi više detalja.
„S obzirom na jasna pravila Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, nikakve informacije ne mogu davati u javnosti. Molim za razumijevanje i strpljenje“, izjavio je Jahić.
I iz Ureda zastupnika Vijeća ministara BiH pred Europskim sudom potvrđeno je da se predmet tek nalazi u početnoj fazi postupka, što dodatno ograničava mogućnost davanja informacija javnosti.
„Predmet F.S. i Novalić protiv Bosne i Hercegovine upravo je zaprimljen u naš ured i još uvijek je u ranoj fazi. Zbog povjerljivosti postupka, ne možemo komentirati ostale detalje“, izjavio je Bojan Bajić, vršitelj dužnosti zastupnika Vijeća ministara BiH pred Sudom u Strasbourgu.
Pravni stručnjaci pojašnjavaju da, ukoliko Europski sud za ljudska prava utvrdi povredu prava, njegova odluka ne vodi automatski prema ponavljanju suđenja. Umjesto toga, postupak se vraća domaćem pravosuđu, koje tada treba otkloniti uočene nepravilnosti.
„Uobičajena praksa je da se predmet vrati pravosudnim institucijama zemlje iz koje je došla apelacija. Tada se propusti koje je Sud u Strasbourgu prepoznao kao ozbiljne korigiraju u daljnjem postupku“, objasnio je odvjetnik Vlado Adamović.
Da je još prerano govoriti o konačnoj odluci Suda u Strasbourgu, smatraju i novinari koji prate pravosuđe i vladavinu prava u BiH.
„Iako je Ustavni sud BiH utvrdio određene greške, to se događa u stotinama predmeta i ne znači automatski da će Europski sud presuditi u korist apelanata. Prerano je za bilo kakve zaključke“, rekao je Denis Džidić iz Balkanske istraživačke mreže BiH (BIRN).
Ukoliko Sud u Strasbourgu utvrdi da je došlo do povrede prava, o tome će najprije biti obaviješten Ustavni sud BiH, koji potom svoju odluku dostavlja Sudu BiH. Na toj razini može doći do poništenja ranije presude i eventualnog ponavljanja suđenja. Međutim, i u tom slučaju ishod postupka ne mora biti drugačiji – moguća je i nova presuda jednaka prethodnoj.
Za sada, pravni proces u ovom predmetu je aktivan, ali bez konkretnih pomaka koji bi ukazivali na to što će biti konačna odluka Europskog suda. Javnost će morati pričekati završetak procedure i službeni stav Suda u Strasbourgu.