OGLAS
Vrijeme objave: 16.02.25 @ 12:59
OGLAS

Uskoro bi Tužiteljstvu Hercegovačko-neretvanske županije trebalo biti dostavljeno ključno geološko izvješće, nakon čega bi trebalo biti poznato hoće li biti podignuta optužnica za smrt osamnaest civila stradalih u bujičnim poplavama i odronima stijenja koji su Donju Jablanicu pogodili početkom listopada prošle godine, piše portal Večernjeg lista BiH.

OGLAS

Pritisak na Tužiteljstvo i vlasti u BiH dodatno su potaknuli prosvjedi održani jučer u Sarajevu koje su organizirali studenti, a kojima su se priključili mještani Donje Jablanice i građani Sarajeva. Zbog velikog zanimanja javnosti i brojnih medijskih upita Tužiteljstvo HNŽ-a Mostar, Područno tužiteljstvo Konjic, objavilo je priopćenje o istrazi koja se provodi u vezi s ovom tragedijom. Kako je navedeno, tim tužitelja stručno i profesionalno poduzima sve zakonom propisane mjere i radnje iz svoje nadležnosti s pripadnicima MUP-a HNŽ-a, PU Konjic te policijskih postaja u Konjicu i Jablanici. Posebna pozornost posvećena je utvrđivanju prirodne elementarne nepogode i eventualne odgovornosti ljudskog čimbenika. Nakon obavljenog očevida i obdukcija utvrđeno je kako je većina smrtno stradalih osoba preminula uslijed gušenja zemljom i sličnim materijalima.

Po nalogu suda, istražitelji su izuzeli poslovnu dokumentaciju Ministarstva gospodarstva HNŽ-a koja se odnosi na tvrtku Sani d. o. o. Jablanica, u čijem je sastavu bio sporni kamenolom. Izuzeta je i dokumentacija same tvrtke Sani d. o. o. Jablanica, koja je trenutačno predmet analize. Valja reći kako je taj kamenolom ilegalno radio te su vlasnicima u nekoliko navrata izricane novčane kazne. Tužiteljstvo je naložilo vještačenja rudarske, geodetske i geološke struke, a prikupljeni su i podaci Federalnog hidrometeorološkog zavoda, piše Vecernji.ba. Također, izvršeno je 3D skeniranje terena pomoću sustava “Lidar” kako bi se utvrdile količina i zapremina pokrenute zemljane mase, njezina masivnost te utjecaj na katastrofalne posljedice. Sve podatke analiziraju vještaci geološke struke. Početkom godine dostavljena je dopuna policijskog izvješća koje uključuje zapisnike očevida, fotodokumentaciju, nalaze mrtvozornika i iskaze svjedoka. U ovoj fazi kaznenog postupka Tužiteljstvo ne može davati dodatne informacije, naglašavajući važnost pretpostavke nevinosti i profesionalnog provođenja istrage. Odluka o eventualnom podizanju optužnice ovisit će o rezultatima vještačenja i prikupljenim dokazima. Zajedno s time studenti iz BiH, okupljeni u organizaciju “Hoće l’ ta promjena”, jučer su u Sarajevu organizirali prosvjede ispred Parlamentarne skupštine BiH. Njima su se priključili mještani Donje Jablanice i građani Sarajeva. Okupljeni su izrazili nezadovoljstvo reakcijom vlasti na poplave iz listopada 2024. godine u kojima je poginulo 27 osoba. Poseban naglasak prosvjednika bio je na slučaju Donje Jablanice, gdje je zbog odrona i bujičnih poplava život izgubilo 18 osoba. Građani su nosili transparente s porukama poput: “Na sva tri jezika nam se gadite”, “Nisi sitan, ti si budućnosti ritam” i “Probudi se, pokreni se”. Okupljeni su naglasili kako žrtve nisu ubili prirodni elementi, već nemar nadležnih institucija koje nisu pravodobno djelovale kako bi spriječile katastrofu. Studenti su također kritizirali Tužiteljstvo zbog sporosti istrage te su iznijeli osam zahtjeva, među kojima su žurno pokretanje istraga, kazneno sankcioniranje odgovornih za rad ilegalnog kamenoloma, revizija ekološki opasnih projekata i objava podataka o prikupljenim sredstvima pomoći. Važan dio istrage je i izvješće inspekcije Ministarstva gospodarstva HNŽ-a, koje je ranije dostavljeno Tužiteljstvu i Vladi, u kojem se navodi niz čimbenika koji su doveli do nesreće. Utvrđeno je da je Donja Jablanica iznimno osjetljiva na bujične tokove zbog svoje geomorfološke strukture.

OGLAS

Planina Čvrsnica, koja se nalazi iznad naselja, poznata je po svojoj erozivnoj zoni, a obilne oborine prouzročile su prekomjerno zasićenje tla, što je dovelo do brzog otjecanja vode i odrona materijala. Prema izvješću, ilegalni kamenolom “Šupljika” imao je značajnu ulogu u katastrofi. Eksploatacija mineralnih sirovina izazvala je degradaciju okoliša, deponiranje otpadnog materijala i oslobađanje prirodnih tokova potoka, što je pojačalo bujične tokove. Kamenolom je od 2008. do 2010. godine radio bez zakonom propisanih dozvola, a rudarski radovi nastavljeni su i nakon toga, unatoč zabrani inspekcije. Neadekvatna regulacija bujičnih tokova i nestabilni dijelovi tla dodatno su pridonijeli razornim posljedicama poplava. Naslage materijala i ostaci rudarskih radova predstavljaju prijetnju u slučaju novih obilnih oborina. Hidrološke procjene pokazuju da se voda nije mogla infiltrirati u zasićeno tlo, što je prouzročilo plimne valove koji su nosili sediment, drveće i materijale prema naselju. Bujični tokovi preplavili su radnu površinu kamenoloma, uništavajući strojeve i odnoseći materijal, a dijelovi neuklonjenih naslaga predstavljaju stalnu opasnost od novih klizišta. I u susjednom mjestu Zlate poginula je jedna žena, dok je u Konjicu, Fojnici i Kreševu stradalo još osam osoba. Dok javnost iščekuje završetak geološkog vještačenja, pritisak na vlasti i Tužiteljstvo raste. Prosvjedi studenata i građana jasno pokazuju nezadovoljstvo načinom na koji se tretira slučaj Donje Jablanice i traže hitnu reakciju nadležnih institucija. Nalazi inspekcije ukazuju na kombinaciju čimbenika koji su doveli do tragedije, uključujući ilegalni kamenolom, eroziju tla, obilne kiše i lošu infrastrukturu. Hoće li Tužiteljstvo podignuti optužnicu, ovisit će o rezultatima istrage, no jasno je da stanovnici Donje Jablanice i šira javnost očekuju pravdu i odgovornost onih koji su odgovorni za ovu katastrofu.

OGLAS
blaz750x200
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM