Završena je sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća u Vladi FBiH, a prema izjavi predsjednika Safudina Čengića dogovor je da Vlada FBiH već za iduću sjednicu pripremi prijedlog seta mjera koji bi okšali poslodavcima nakon što je povećanja minimalna plaća na 1.000 KM.
“Zakazali smo odmah sjednicu za naredni ponedjeljak u 14 sati kada ćemo imati prijedlog Vlade o kojem ćemo razgovarati”, rekao je Čengić. Govoreći o mogućem linearnom povećanju plaća, on je naveo da će to biti riješeno prijedlogom Vlade. “To će se riješiti kroz mjere koje će Vlada predložiti. Vlada je svjesna da je nemoguće zadržati trenutne plaće ako se minimalna plaća poveća za 60 posto”, naveo je on. Kaže da se konkretno razgovaralo o svim pitanjima koja su se pojavila nakon odluke Vlade o povećanju minimalne plaće.
“Konkretno smo razgovarali o svakom pitanju. 1000 KM minimalne plaće je stavka koju će poslodavci ispoštovati. Poslodavci su tražili da se oslobode plaćanja određenog iznosa na tu minimalnu plaću. Predlagali smo da 700 KM bude oporezivo, a ostalo neoporezivo. To se ne može uraditi ni uredbom i ni odlukom Vlade to mora biti izmjena zakona o doprinosima. Što se tiče ovih drugih plaća, vlada je spremna da dostavi prijedlog na koji način će reagirati odnosno na koji način će odgovoriti na razliku plaće iznad tisuću maraka. Mislim da je to korektno i to je dobro rješenje”, naveo je Čengić.
On je naveo da su svi svjesni da se nečega moraju odreći da bi se poboljšao standard zaposlenika, ali da se ne smije dovesti u pitanje poslovanje, posebno kada su u pitanju manje kompanije.
Čengić je ponovio da će minimalna plaća ostati 1.000 KM, ali da će Vlada donijeti prijedloge da olakša poslodavcima kada su u pitanju veće plaće. “Trebamo biti realni, nema priče više o minimalnoj plaći, ovdje je pitanje kako donijeti set fiskalnih zakona. Nama je rečeno da će početkom februara biti upućeno u ESV-u pa i Parlamentu. Bez tog sistemskog rješenja nema pravog rješenja. Vlada i Parlament moraju donijeti te fiskalne zakone kako bi svi znali pod kojim uvjetima moramo poslovati”, istakao je Čengić.
“Fiskalni zakoni da se donesi i u ožujku ili veljači, njihova primjena će biti od početka iduće godine. Ali, neovisno, neka se usvoje ti zakono da onda od 1. siječnja 2026. znamo kako poslujemo”, dodao je Čengić. On je istaknuo da poslodavci mogu po trenutnoj formuli isplaćivati minimalnu plaću, ali da će tražiti od Vlade da jedan dio rastereti. “Mislim da neće biti problema sa strane Vlade FBiH”, zaključio je Čengić.