Nakon što je izaslanik SDP-a Denis Bećirović inicirao sjednicu Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine o blokadi ove institucije, danas su u plavu dvoranu Parlamenta stigli i predstavnici Srba. Dnevni red je usvojen, ali bez glasova izaslanika iz RS-a koji su bili suzdržani. Bećirović je otvorio raspravu govoreći o tome zašto je štetna blokada državnih institucija pozivajući na rješenje situacije. Zamjenik predsjedavajućeg ovog doma Bakir Izetbegović je kazao kako “nema pravnih osnova za blokadu, ni političkih, ni razumskih”. “Štete tvrdoglavih politika se mogu mjeriti u milijardama maraka i u brojnim iseljenim ljudima. I ako se ovako nastavi, mislim da ćemo za 10 godina pričati samo što se nekad događalo”, rekao je Izetbegović.
Nakon Izetbegovića, za riječ se javila, kako prenosi Klix.ba, izaslanica HDZ BiH Marina Pendeš, koja je poručila između ostalog, a kao odgovor Izetbegoviću da prvo treba definirati što je blokada, a zatim navela kako ne treba zaboraviti prošlost. “Povijest mora biti naša učiteljica života i smatram da ne smijemo praviti greške koje je netko pravio prije 30 godina. Ja sam igrom slučaja Hrvatica i imam državljanstvo Hrvatske, ali to ne znači da ja ne volim ovu državu”, rekla je Pendeš. Osim ovog, izaslanica Pendeš u govoru je kazala i o važnosti što hitnijeg rješavanja problema izbornog zakona i onemogućavanja izborne volje hrvatskog naroda u BiH.
Zatim se za riječ javila SNSD-ova Dušanka Majkić, koja je podsjetila prisutne zašto je došlo do blokade odlučivanja u Domu naroda Parlamenta BiH. Ona je tom prilikom pročitala odluku NSRS-a o blokadi, koju su donijeli nakon što je visoki predstavnik Valentin Inzko nametnuo zabranu negiranja genocida. “Oni koji očekuju od stranaca da će im napraviti državu, po mogućnosti unitarnu, teško da će im biti ispunjena želja. S mnogih destinacija čujemo da to nije najbolji recept za ovu državu”, kazala je. Na navode Bećirovića da je nedolazak na sjednicu i odbijanje odlučivanja neustavno, Majkić je rekla: “Mnogo toga je ovdje neustavno, pa što sad treba da se priča o neustavnom dolaženju na sjednice. Spremni smo razgovarati o ovome ako ste spremni da povučete zakon“.