Regija Gradačca najpoznatija je po uzgoju šljive, no u aktualnoj sezoni ove koštunice gotovo da i nema. Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta ovogodišnji prinosi izuzetno su loši, a uzgajivači se, nažalost, ne mogu pohvaliti ni kvalitetom plodova.
Klimatske promjene negativno se odražavaju i na sektor šljivarstva, koji je posebno zastupljen u regiji Gradačca. Nekada nadaleko poznati po ovoj vrsti voća, uzgajivači su s ponosom isticali dobru proizvodnju, kvalitetu, ali i izvoz. Međutim, u aktualnoj sezoni slika je potpuno drugačija.
“Ove godine stanje u šljivarstvu je izuzetno loše jer su klimatski uvjeti prouzročili velike poremećaje u samoj proizvodnji. Proljetni mrazovi i kiše utjecali su na prinose, ali i na kvalitetu. U posljednjih 15 godina ne pamtimo lošije rezultate”, kazao je za Klix.ba uzgajivač Edvin Taletović.
Voćari iz Gradačca ove su godine očekivali prinos između pet i šest tisuća tona šljive, no na temelju trenutačnog stanja u voćnjacima, ta će količina biti drastično manja.
“Prema trenutnim procjenama, ukupno ćemo imati oko 500 tona, što je deseti dio prošlogodišnje proizvodnje. Kada govorimo o kvaliteti, možemo reći da je prilično loša zbog nemogućnosti oprašivanja od strane pčela”, dodaje Taletović.
Bosanskohercegovačka, a posebno gradačačka šljiva, prethodnih je godina bila posebno prepoznatljiva na tržištu Europske unije, osobito u Njemačkoj. Međutim, u ovoj sezoni strani će kupci u velikoj mjeri ostati uskraćeni za uživanje u ovom voću.
“Prošle je godine iz Gradačca izvezeno tri i pol tisuće tona šljive, a ove godine neće biti ni približno toj brojci. Naša su očekivanja da ćemo uspjeti izvesti barem pet posto, kako bismo barem donekle udovoljili inozemnom tržištu”, ističe Taletović.
Voćari iz Gradačca uputili su apel Vladi Tuzlanskog kantona, ali i ostalim razinama vlasti, kako bi se zajednički pokušalo pronaći rješenje za izlazak iz financijske krize u kojoj će se naći po završetku sezone. Odgovore nadležnih još uvijek čekaju.
Inače, Gradačac će i ove godine, od 27. do 30. kolovoza, biti domaćin još jednog izdanja Međunarodnog sajma poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajma šljive, najznačajnije specijalizirane sajamske manifestacije u Bosni i Hercegovini.
U sklopu sajma održat će se i stručne konferencije s međunarodnim sudjelovanjem, a jedna od podsajamskih aktivnosti bit će i 8. Međunarodni sajam pčelarstva. Bit će dodijeljena priznanja za kvalitetu proizvoda, a sve će upotpuniti bogat kulturno-zabavni program.