Vrijeme objave: 13.07.20 @ 21:47

Poslovnu zajednicu u našoj zemlji razveselila je vijest da je Bosna i Hercegovina uklonjena s popisa visokorizičnih, trećih zemalja sa strateškim nedostacima u njihovom režimu, u vezi s pranjem novca i suzbijanjem financiranja terorizma. Ova odluka Europske komisije mogla bi znatno olakšati rad našim poslovnim subjektima.

Timur Abaspahić iz Centra za upravljanje i politike kaže kako je za BiH prije svega važno da bude prepoznata kao zemlja koja nema strateških nedostataka u monitoringu protoka kapitala, odnosno da ne predstavlja teritoriju povišenog rizika. Konkretno, to je znak da je zemlja osigurala regulatorni okvir, standarde i procedure, čime je omogućen monitoring, odnosno adekvatna transparentnost protoka novca na način koji značajno smanjuje mogućnost financijskih malverzacija.

“Dakle, važno je da nas i u ovom kontekstu zemlje svijeta ne vide i ne označavaju u donekle negativnom kontekstu, odnosno da smo u kontekstu sprečavanja pranja novca sada ‘normalna zemlja’. Konkretne ekonomske implikacije za BiH se ogledaju u povećanju ugleda domaćih banaka i smanjenju regulacija kojima su izložene u drugim zemljama. Zatim će se smanjiti potreba da strane kompanije vrše analizu partnera u BiH, što smanjuje inicijalne troškove početka saradnje i imat će pozitivne implikacije na sve firme koje razmjenjuju kapital, usluge i dobra izvan granice BiH”, kaže on.

To je naročito važno za izvozne kompanije, dodaje, koje se mogu fokusirati na plasman proizvoda i iskorištavanje prilika za poslovanje, bez strahova od problema s transakcijama ili odbijanjem pružanja usluge stranih banaka. Uz to, sama činjenica da zemlja nije na listi koja ima negativnu konotaciju, otklanja psihološku prepreku za potencijalne suradnike i investitore naših kompanija, kao i za investitore koji žele izravno investirati u BiH.

“Na velikom planu, barem prema ovom kriteriju, BiH je otklonila rizik od problema pri posuđivanju novca od međunarodnih financijskih institucija, što je dobro iz perspektive sigurnosti izvora financiranja za investiciona ulaganja u javnu infrastrukturu koja nam je izuzetno potrebna”, zaključio je Abaspahić.

Europska komisija u kontekstu donošenja ove odluke smatra da Bosna i Hercegovina nema strateške nedostatke u režimu borbe protiv kriminala i međunarodnog financiranja. Zemlja je nedavno poduzela niz mjera kako bi pojačala svoje poluge za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma, a komisija će dalje pratiti učinkovitu provedbu takvih mjera.

Šef izaslanstva Bosne i Hercegovine za Moneyval i zamjenik ministra pravde BiH Nezir Pivić je komentirajući ovu odluku kazao, da su Bosni i Hercegovini ipak potrebna poboljšanja u svim segmentima sprečavanja borbe protiv pranja novca i financiranja terorizma, a posebno u vezi s nadzorom rada odgovornih institucija za provedbu mjera sprečavanja pranja novca, zatim kvantitativnog i kvalitativnog krivičnog procesuiranja predmeta pranja novca i financiranja terorizma, nadzora nad radom nevladinog sektora i provedbe mjera u vezi s financiranjem terorizma i profilacije.

Ostaje nada, kako će se u izvjesno vrijeme stanje u BiH poboljšati i kako će put ka Europskoj uniji biti kraći, u odnosu na godine koje su iza nas.

blaz750x200
Oglasi
LM