Cijene ogrjeva u Bosni i Hercegovini bilježe stabilizaciju u odnosu na prošlu godinu, s naglaskom na pelet i drva, čiji su troškovi značajno pali.
Prema riječima stručnjaka, cijene peleta trenutno su niže za 20 do 30 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Naime, dok je prošle godine cijena tone peleta dosezala i 600 KM, sada se kreće oko 450 KM. Predsjednik Asocijacije certificiranih proizvođača peleta u BiH, Goran Ivanović, za RTV Herceg-Bosne pojašnjava da su oscilacije u cijenama dovele do toga da su se neki proizvođači preorijentirali na druge energente. Ipak, s obzirom na najavljenu hladnu zimu, očekuje se povećana potražnja za peletom.
Slično se događa i na tržištu drva, gdje je zabilježeno pojeftinjenje od 20 posto. Prošle godine cijena jednog metra drva iznosila je 165 KM, dok ove godine iznosi 133 KM. Koliko će ove cijene potrajati, ovisi o nekoliko faktora, uključujući i potencijalno poskupljenje električne energije. Muhamed Helać, menadžer tvrtke “Drvosječa”, izrazio je nadu da će poskupljenja biti amortizirana i da se neće reflektirati na krajnje kupce. Ipak, napomenuo je kako se od 1. siječnja 2025. očekuje značajno povećanje cijena, koje bi moglo premašiti 70 posto.
Građani su složni u ocjeni da je preživjeti zimu uz prosječnu plaću ili mirovinu izazov. Jedan od anketiranih građana komentirao je: „Crpimo svaki dinar da dođemo do jednog metra drva.” Drugi je dodao: „Na struju se grijemo, ali cijene su visoke, i sada najavljuju novo poskupljenje.” Jedan sugrađanin napomenuo je: „Zimska tarifa mi trenutno odgovara, no vidjet ćemo hoće li cijene rasti.” Posebno je zabrinjavajuće za građane s niskim primanjima, koji se suočavaju s izazovima preživljavanja zime, uz troškove grijanja i osnovnih životnih potreba.
Helać je istaknuo kako je u rujnu došlo do poskupljenja električne energije od 20 posto, no naglasio je kako proizvođači neće podizati cijene ogrjeva do kraja godine. Međutim, upozorio je da bi, bez posebne regulacije za sljedeću godinu, moglo doći do značajnog rasta cijena. Prošle godine, tisuće građana čekale su u redovima za pomoć Europske unije namijenjenu energetski siromašnom stanovništvu. Za sada nema najava o sličnom obliku pomoći za ovu godinu.