Sud BiH proglasio se nenadležnim u slučaju protiv suspendiranog predsjednika ovog suda Ranka Debevca i bivšeg ravnatelja OSA-e Osmana Mehmedagića.
Sutkinja Dalida Burzić u pojašnjenju je navela da se ne može suditi osobi koja je predsjednik suda, te bi ovaj predmet trebao preuzeti POSKOK.
Podsjetimo, Tužiteljstvo BiH je prošlog tjedna podiglo optužnicu protiv Ranka Debevca i Osmana Mehmedagića te ju je proslijedilo Sudu BiH na potvrđivanje, a sada se očekuje da podnesu žalbu na odluku o spuštanju slučaja.
Suspendirani predsjednik Suda BiH Ranko Debevec optužen je za kaznena djela zlouporaba položaja i ovlasti, primanje dara i povredu ravnopravnosti spolova. Tužiteljstvo BiH tereti Debevca da je od Zdravka Mamića, bivšeg šefa zagrebačkog Dinama koji je pobjegao hrvatskom pravosuđu u BiH, primio skupocjeni sat u znak zahvalnosti što bh. pravosuđe nije donijelo odluku o njegovu izručenju Hrvatskoj. “Dar” koji je Mamić poslao Debevcu predao je poduzetnik Ljiljanko Palac. I Mamić i Palac priznali su svoje postupke. Sat nije pronađen prilikom pretresa Debevčevog stana.
Osim toga, Debevca je Tužiteljstvo BiH optužilo da je od tvrtke Kramar iz Hercegovine dobio automobil marke “Polo”. Tužiteljstvo BiH sumnja da je tvrtka Kramar, također preko poduzetnika Ljiljanka Palca, uspjela ishoditi presudu kojom joj je omogućen povoljniji uvoz automobila u BiH. Zauzvrat je, kao mito, treća osoba povezana s predsjednikom Suda BiH dobila automobil “Polo”.
Ranko Debevec je također optužen za kazneno djelo „povreda ravnopravnosti spolova“, jer je, prema navodima Tužiteljstva BiH, “proganjao” službenicu Suda BiH koja je odbijala biti s njim u vezi.
Na kraju, suspendirani predsjednik Suda BiH optužen je da je zajedno s Osmanom Mehmedagićem, tadašnjim direktorom OSA-e, dogovorio prisluškivanje dva telefonska broja unutar Suda BiH – dežurnog broja koji su koristile sudije izvan radnog vremena te broja koji su koristile sudije za prethodni postupak zadužene za izdavanje naredbi za pretrage i određivanje pritvora. Tužiteljstvo tvrdi da su se Debevec i Mehmedagić udružili kako bi pribavili sve potrebne dokumente za praćenje ukupno četiri telefonska broja – dva u Sudu BiH i dva u Tužiteljstvu BiH. Prema Zakonu o OSA-i, predsjednik Suda potpisuje naredbe OSA-i za praćenje telefona.
Bivši direktor OSA-e Osman Mehmedagić optužen je i zbog izdavanja triju počasnih iskaznica OSA-e. Iskaznice su izdane ugostitelju Denisu Stojniću, bivšem tajniku Ministarstva vanjskih poslova BiH Adiju Hadžikapetanoviću (u međuvremenu preminuo) i direktoru Ureda za borbu protiv korupcije KS Erduanu Kafedžiću.