U Sudu BiH danas je nastavljeno suđenje Osmanu Mehmedagiću Osmici, bivšem ravnatelju OSA-e BiH.
On se sumnjiči za falsificiranje diplome, a svjedočio je inspektor SIPA-e Almir Mustajbašić koji je vršio istražne radnje o tome je li Osmica uopće studirao i diplomirao na Američkom univerzitetu BiH. Podsjetimo, Osmica je tvrdio da je završio i taj fakultet, koji je kasnije zatvoren, a vlasnik Denis Prcić također je bio privođen.
Inspektor Mustajbašić je jutros izrekao zanimljivu tvrdnju da je diplomu Osmici potpisao tadašnji dekan ovog ‘univerziteta’ Selmo Cikotić. Ovaj bivši ministar obrane i sigurnosti BiH, inače kadar SDA kao i Osmica, trenutno služi trogodišnju zatvorsku kaznu zbog štete proračunu u slučaju ‘Scaut’.
Podsjetimo, prema optižnici Tužiteljstvo BiH tvrdi da Mehmedagić nikada nije bio student na ovoj privatnoj školskoj ustanovi i da je proglasio tajnim svoj dosje u OSA-i kako bi spriječio članove parlamantarne Komisije za nadzor nad radom OSA-e da utvrde njegov stupanj obrazovanja prilikom odlučivanja o izbori za ravnatelja, kada je Mehmedagić tražio još jedan mandat na čelu Obavještajne službe.
Svjedok je Mustajbašić kazao je da su pripadnici SIPA-e imali velikih problema kako da uopće utvrde ko su bili profesori i predavači na Američkom univerzitetu jer za to nije postojala nikakva dokumentacija. Točnije, kako je rekao, provjeravalo se ima li ovaj ‘univerzitet’ uopće dozvolu za rad u Kantonu Sarajevo.
Tek kasnije, kako je rekao, provjerom brojeva računa na koje su studenti uplaćivali školarinu korištenjem podataka Porezne uprave i Zavoda PIO utvrđeno je tko su bili profesori i da se većinom, kako je rekao, radilo o Amerikancima. No svjedok tvrdi da je među profesorima bio i Selmo Cikotić koji se vodio kao dekan ovog univerziteta.
Mustajbašić tvrdi da je na osnovu podataka sa servera Američkog univerziteta i iskaza i dokumenta Odjeljenja za međunarodne odnose, SIPA utvrdila tko su bili profesori i tko je bio dekan koji je potpisivao diplome.
Tvrdi da je diploma Osmana Mehmeagiću ‘izdana u lipnju 2013. godine, a da ju je izdao tadašnji dekan Cikotić’. Kada je u pitanju broj upisnice, na kojoj se navodilo ime i prezime Osmana Mehmedagića, svjedok je potvrdio da je riječ o upisnici pod rednim brojem 52, a da se pod istim imenom vodio i student arapskog imena i prezimena.
Mehmedagićeva obrana se žestoko usprotivila svjedočenju ovog svjedoka, kazavši da nije njegovo da tumači dokaze i službene zabilješke svjedoka koje je ispitivao tijekom istrage. Jedan od odvjetnika Mehmedagića, Nermin Mulalić, kazao je da ne postoji sudska zapovijed o oduzimanju određenih predmeta te da su predmeti izuzeti sa lokacije za koju Sud uopće nije izdao zapovijed.