Ovogodišnji prinosi maline na području Zeničko-dobojske županije, koji je lider te proizvodnje u Bosni i Hercegovini, manji su i do 40 posto od prošlogodišnjih, ali je kvalitet proizvoda bolji za 50 posto nego prošle godine – izjavio je Feni predsjednik Udruženja poljoprivrednika ZDŽ Emir Tutnjić.
Na ovakvu situaciju, dodao je, utjecale su izuzetno visoke temperature, zbog čega je i vegetacija bila nikada brža pa su 10-ak dana ranije obavili skoro kompletnu berbu maline.
-Malina dvogodišnjih sorti već je skoro sva i pobrana. Ostalo je neobrano još nešto na nadmorskim visinama većim od 700 metara. Već je u tijeku i berba kupine. Prema urodu iz nižih predjela, možemo konstatirati da je malina podbacila za 30-40 posto, negdje i više, dok je nešto manji gubitak prinosa kupine. Očekujemo da će rod kupine biti manji za oko 20 posto. Međutim, iz istih je razloga kvalitet ploda bolji za barem 50 posto, ali nažalost mi ne možemo postići i bolju cijenu za takav kvalitet – kaže Tutnjić.
Malinari i proizvođači jagodičastog voća za koje je u budžetu ZDŽ-a za ovu godinu osigurano oko 800.000 KM, zbog svega očekuju veću podršku sa svih nivoa vlasti. Podršku Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ZDŽ-a, dodaje, ostvaruju proizvođači koji predaju u otkup minimalno 700 kilograma ovog voća.
Prošle je godine, kada je u toj županiji otkupljeno oko 1.000 tona jagodičastog voća, od čega oko 700 tona maline, pravo na poticaj ostvarilo oko 1.000 proizvođača jagodičastog voća.
-Konačna otkupna cijena maline za ovu godinu još nije utvrđena, ali se akontativno proizvođačima isplaćuje po oko 3 KM za kilogram. Pratimo cijenu otkupa u Srbiji, gdje je otkupna cijena od 180 do 200 dinara, pa se i mi ravnamo prema tome. Moja je zadruga isplatila već oko 300.000 KM, a ukupno na području naše županije imamo pet-šest zadruga koje se bave otkupom. Nadamo se, međutim, da će naše resorno ministarstvo, kao što je uradilo i prošle godine, sav planirani iznos za ovu proizvodnju rasporediti na proizvođače koji ostvare pravo na poticaj – navodi Tutnjić.
Prošle je godine, kada je za ovu proizvodnju bilo opredjeljeno 600.000 KM, bio planiran poticaj od 0,30 KM po kilogramu, a isplaćeno je po 0,60 KM. Ove je godine planiran poticaj od 0,50 KM, ali se Tutnjić nada da će poticaj biti veći.
Prošle su godine proizvođači u toj županiji za otkupljenju malinu po kilogramu dobijali oko 3,2 KM, dok je za malinu iz organske proizvodnje isplaćivano po 4 KM.
-Nadamo se da će svi nivoi vlasti shvatiti u kako se teškoj situaciji nalazi poljoprivreda i ova proizvodnja te da će učiniti sve da zadržimo, barem, postojeći nivo nasada i proizvodnje. Suša i nedostatak vode iz godine u godinu ovu proizvodnju čine sve težom, a za održanje proizvodnje nužno je više poticati i podizanje novih nasada. Puno je uloženo u podizanje nasada i nabavku hladnjača pa bi šteta bilo da nema sirovine za hladnjače. Dobra je stvar što imamo dovoljno kapaciteta za otkup maline i kupine, ali i drugog jagodičastog voća – kaže Tutnjić.