OGLAS
Vrijeme objave: 06.02.22 @ 08:37
OGLAS

Radnici u trgovini i uslužnim djelatnostima godinama su među najmanje plaćenima, a i među rijetkima koji moraju raditi i vikendima i praznicima. Međutim, djeluje kao da se u posljednje vrijeme stanje blago mijenja.

OGLAS

Pojedini trgovci posljednje dvije-tri godine počeli su zatvarati svoje radnje za praznike, a u nekim dijelovima BiH uvodi se i praksa neradne nedjelje.

Neki od gradova i općina koji su do sada odlučili trgovcima dati slobodnu nedjelju su Bijeljina, Livno, Sanski Most, Zvornik, Kiseljak, a početkom ovoga tjedna održana je javna rasprava o Nacrtu odluke o radnom vremenu nedjeljom prodajnih i ugostiteljskih objekata i obrta na području općine Novi Travnik. Cilj ovih odluka, kako je istaknuto, je zaštititi radnike i omogućiti im slobodno vrijeme koje bi provodili u odmoru i u krugu obitelji.

OGLAS

,,Imali smo niz sastanaka i potpisali smo brojne memorandume o suradnji s načelnicima općina u Federaciji BiH, a u prošloj godini imali smo veoma konstruktivan sastanak i s gradonačelnikom Bijeljine o ovoj temi. Mi ćemo nastaviti surađivati s lokalnim nivoom vlasti i u ovoj godini i smatramo kako svi oni koji donesu ovakve hrabre odluke i odupru se zaista velikim pritiscima koje imaju zaslužuju podršku i sindikata i radnika, ali i javnosti”, kazala je za Klix.ba Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti u BiH.

OGLAS

Kazala je Beširović i kako sindikat direktno surađuje s lokalnim nivoom vlasti kako bi poboljšali uvjete rada trgovaca. Kaže kako su u lokalnom nivou prepoznali spremnost za rješavanje pitanja značajnih za poboljšanje položaja radnika u trgovini, “posebno u situaciji kada entitetski i državni nivo apsolutno ništa ne rade kako bi unaprijedili radnička prava i poboljšali status radnika”.

OGLAS

,,Trgovina je kao djelatnost globalno među najslabije plaćenim granama u kojima radna mjesta nisu atraktivna upravo zbog niskih primanja i teških uvjeta rada. Tako je i u BiH pa čak i dodatno teže zbog neusklađenosti radnih standarda između entiteta te neprimjenjivanja zakona u praksi. Trenutno trgovina nije najslabije plaćena grana. Ona je ispred građevinarstva, administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti te prerađivačke industrije. Prema posljednjim podacima iz studenog 2021. godine, neto plaća u ovom sektoru bila je 767 KM”, kazala je Beširović.

Kada je riječ o povećanju plaća, sindikat je u listopadu potpisao kolektivni ugovor za djelatnost trgovine u Federaciji BiH, kojim je minimalna plaća u ovom sektoru povećana za 25,5 posto, što je, kako kaže Beširović, i dalje nedovoljno, posebno uzimajući u obzir troškove života koji stalno rastu.

,,Ovim kolektivnim ugovorom povećana je i satnica za rad u dane praznika i to za 100 posto, što je veliki korak naprijed. Posebno je značajno što se ovim kolektivnim ugovorom konačno regulira rad u dane praznika, koji nije reguliran zbog činjenice kako BiH nema zakon o praznicima, a da se u FBiH rad u dane praznika regulira isključivo preporukama premijera i Ministarstva rada, koje nisu obvezujuće”, poručila je Beširović.

blaz750x200
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM