OGLAS
Vrijeme objave: 12.02.22 @ 19:10
OGLAS

Davor Nujić iz okoline Kreševa, u Središnjoj Bosni i Hercegovini (BiH), stanuje u blizini kamenoloma i tvornice kreča koji svojim radom, kako kaže, čine život nepodnošljivim.

OGLAS

Zbog prašine u zraku, na kućama i oranicama, Davor strahuje za zdravlje svoje obitelji, a njegovi poljoprivredni
usjevi godinamna propadaju.

,,Zimi je malo bolje, jer sad rade slabijim kapacitetom. No, čim dođe proljeće, šta god posadimo ne može se koristiti. Sve je sivo od prašine”, ističe on za Radio Slobodna Evropa (RSE).

OGLAS

Davor se u kreševsko selo Bjelovići prije nekoliko godina vratio iz Njemačke. Danas nije siguran je li donio ispravnu odluku.

OGLAS

“I ovo malo djece što je ostalo u selu nema se priliku igrati vani zbog prašine. Vratio sam se da živim u Bosni i ovdje odgajam djecu. No, ispostavilo se da je to velika greška”, kazao je za Radio Slobodna Evropa (RSE).

OGLAS

Mještani sela Bjelovići i drugih naselja u blizini Kreševa, gradića udaljenog tridesetak kilometara od Sarajeva, godinama traže od institucija vlasti da zaustave zagađenje okoliša.

Od 2018. godine, nekoliko puta su izlazili na prosvjede, obavještavali policiju i inspekciju te potpisivali peticije.

Mještani, konkretno, traže da se zaustavi iskopavanje kamena na lokalitetima Rastovica i Krčevine te tvrde kako ne postoje dozvole za rad na tom području.

Kamenolom i tvornica kreča pripadaju tvrtki BFS d.o.o. Kreševo. Direktorica ove tvrtke Sanela Kozadra, do objave teksta, nije odgovorila na pitanja o navodima o radu bez potrebnih dozvola te o koracima koje kompanija poduzima protiv zagađenja okoliša.

Koncesije u BiH u nadležnosti su države te entitetskih i županijskih vlasti, kao i vlasti Brčko distrikta. Vlast na državnom nivou nadležna je samo za koncesije za međuentitetske i međudržavne projekte, dok o svim ostalim, ovisno o vrsti i veličini projekta, odlučuju entitetske vlade.

U Federaciji BiH ta je nadležnost, kao i za ostale neophodne dozvole, podijeljena između entiteta i vlada deset županija.

Inspekcija zabranila rad

Koncesiju tvrtki BFS iz Kreševa dodijelila je 2018. godine Vlada ŽSB (jednog od deset županija u entitetu Federacija BiH).

Županijski ministar gospodarstva Nisvet Hrnjić potvrdio je za RSE kako je proteklih godina sporan kamenolom na lokacijama Rastovica i Krčevine, na kojem tvrtka BFS nema dozvole za eksploataciju.

Županijska rudarska inspekcija 2019. godine zapečatila je tu lokaciju, ali Hrnjić ističe kako time nije zaustavljen rad.

,,Inspekcija je to zapečatila. No, u više navrata prilikom kontrole pronašla je tragove rudarenja. Dakle, sve skupa protuzakonito”, kazao je Hrnjić.

Po njegovim riječima, za drugi kamenolom ,,Sutješčina”, tvrtka BFS duguje Vladi koncesijsku naknadu, u iznosu od oko 400 tisuća maraka (oko 200 tisuća eura).

Zbog svega je Ministarstvo gospodarstva podiglo tužbu, a Vladi ŽSB predloženo je raskidanje ugovora o koncesiji.

,,Vlada je tvrtki dala rok od 60 dana da ispravi propuste, a ukoliko to ne učini Ministarstvo će predložiti raskid koncesije”, ističe Hrnjić.

No, Hrnjić priznaje kako ova kompanija godinama ima i podršku određenih političkih opcija u Vladi ŽSB, u kojoj su ministri iz SDA i Hrvatske demokratske zajednice (BiH).

Istraga Tužiteljstva ŽSB

Rad tvrtke BFS u Kreševu provjerava i Tužiteljstvo Srednjobosanske županije. Pokrenuta je istraga zbog sumnje da je počinjeno kazneno djelo skidanja ili povrede službenog pečata, a nakon što je prijavu Tužiteljstvu dostavio federalni urbanističko-ekološki inspektor, potvrdili su za RSE iz Tužiteljstva.

Tužiteljstvo je obavješteno kako je tvrtki zabranjeno ispuštanje tehnoloških otpadnih voda i aktivnosti koje mogu utjecati na vodu.

„Tužiteljstvoo provjerava navode iz dostavljene informacije te se poduzimaju zakonom predviđene mjere i radnje kako bi se utvrdilo da li postoji osnovi sumnje da je počinjeno krivično djelo“, priopćeno je iz Tužiteljstva.

OGLAS
blaz_750x200
OGLAS
Oglasi
LM