Nasilje nad ženama i djevojčicama jedno je od najozbiljnijih kršenja ljudskih prava. Prema podacima UN-a, u svijetu svake desete minute jedna žena izgubi život od ruke partnera ili člana obitelji.
U Bosni i Hercegovini godišnje se prijavi oko 3.500 slučajeva obiteljskog nasilja. Policija godišnje zabilježi više od 7.000 intervencija, dok je posljednjih godina značajno unaprijeđen odgovor institucija. Deset posto najtežih slučajeva obiteljskog nasilja završi u sigurnim kućama. U Federaciji BiH svega je pet sigurnih kuća, a u Republici Srpskoj tri. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike za rad sigurnih kuća osigurava, kažu, milijun maraka godišnje, no smještajni kapaciteti nisu dovoljni.
“Mi još nismo uspostavili standarde za dovoljan broj smještajnih kapaciteta, ali ovaj broj koji trenutno imamo u potpunosti je iskorišten i dostupni su mehanizmi financiranja novim će se zakonom značajnije urediti ta oblast. – Zlatan Hrnčić, Gender Centar Federacije BiH. Ključni koraci u borbi protiv femicida su podizanje svijesti, rad s institucijama te stvaranje okruženja u kojem će se žrtve osjećati sigurno i prijaviti nasilje.
“Važno je da žene prijave nasilje i da institucije prepoznaju obvezu djelovanja, čak i ako žrtva odustane od prijave.” Dijana Tadić, izvršna direktorica Udruga žena BiH. Poruka ovogodišnje kampanje je jasna – nasilje nad ženama i djevojčicama nema opravdanja. Svaka prijava i svaki korak prema sigurnijem društvu znače spas za one kojima je pomoć najpotrebnija.
Više u prilogu: