Ovogodišnja operacija kodnog naziva “Global Chain” provedena je od 1. do 6. lipnja 2025. godine, a predvodile su je agencije za provođenje zakona Austrije i Rumunjske, uz koordinaciju i podršku EUROPOL-a, FRONTEX-a i INTERPOL-a.
U operaciji je sudjelovalo gotovo 15.000 službenika iz 43 zemlje, a uhićeno je 158 osoba zbog trgovine ljudima, dok je zaštićeno 1.194 žrtava. Fokus operacije bio je na suzbijanju trgovine ljudima u svrhu seksualne eksploatacije, prisilnog kriminala i prosjačenja.
Sudjelovao MUP HNŽ-a
Za uspješnu provedbu operacije na području Bosne i Hercegovine, od 2. do 6. lipnja 2025. na razini Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH uspostavljen je Nacionalni koordinacijski centar, koji je vodio i usklađivao sve aktivnosti u suradnji sa Središnjim koordinacijskim centrom u Varšavi. U radu su sudjelovali predstavnici svih nadležnih institucija u BiH.
U operaciji je sudjelovalo 13 agencija za provođenje zakona u BiH, među kojima su: Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, SIPA, Granična policija, Služba za poslove sa strancima, FUP, Policija Brčko distrikta te MUP-ovi Kantona Sarajevo, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog, Srednjobosanskog, Zapadnohercegovačke županije, Unsko-sanskog i Hercegovačko-neretvanske županije, kao i Tužiteljstvo BiH i Nacionalna kontakt točka za EUROPOL.
U sklopu akcije angažirano je 3.220 službenika, uspostavljeno 195 punktova, a kontrolirano je 41.933 osoba, 6.318 vozila, 126 lokacija i 71 let.
Uhićeni državljani BiH
Otkriveno je 20 potencijalnih žrtava trgovine ljudima (državljanke Kine, Brazila i BiH), a uhićene su tri osobe (jedan državljanin Kine i dva državljana BiH) zbog kaznenih djela međunarodnog vrbovanja na prostituciju i međunarodne trgovine ljudima. Izvršeni su i pretresi objekata na više lokacija, pri čemu su pronađeni mobilni telefoni, laptopi, dokumenti, novac i drugi predmeti relevantni za istragu. Izdane su dvije INTERPOL-ove žute tjeralice.
Korišteni su zaštićeni komunikacijski kanali EUROPOL-a, INTERPOL-a i SELEC-a, što je omogućilo brzu i učinkovitu međunarodnu razmjenu podataka.
Na nacionalnoj razini pokrenute su četiri nove istrage, dok je na međunarodnoj razini pokrenuto sedam istraga koje uključuju djela međunarodne prostitucije, trgovine ljudima, krivotvorenja dokumenata i krijumčarenja.
Posebno se ističu dva slučaja trgovine ženama iz Kine i Brazila u svrhu seksualne eksploatacije. Prvi trag otkrila je Služba za poslove sa strancima, nakon čega su uključene FUP i SIPA. Zahvaljujući brzoj reakciji i suradnji s Tužiteljstvom BiH, žrtve su locirane, zbrinute i zaštićene, a materijalni dokazi prikupljeni.
Ovom operacijom Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH još jednom je potvrdila ključnu ulogu u međunarodnoj policijskoj suradnji.
Direktor Direkcije, Enes Karić, izrazio je zadovoljstvo učinkovitom suradnjom domaćih agencija:
“Zahvaljujući zajedničkom angažmanu, BiH je ostvarila značajne rezultate i pokazala se kao ozbiljan partner u borbi protiv trgovine ljudima na međunarodnoj razini.”
Operaciju je podržao projekt EU4FAST, koji jača borbu protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu.
Akcija u više zemalja
Tijekom šestodnevne međunarodne akcije “Global Chain”, policijske snage iz više zemalja ostvarile su značajne rezultate u borbi protiv trgovine ljudima:
U Brazilu je policija je razbila kriminalnu mrežu koja je regrutirala žrtve putem lažnih oglasa za posao i prevozila ih u Mjanmar radi seksualnog iskorištavanja. Jedna žrtva je spašena zahvaljujući aktiviranju INTERPOL-ove plave potjernice.
U Crnoj gori je otkriveno je 13 potencijalnih žrtava trgovine ljudima, među kojima je bilo i šestero djece koje su na ulicama prisiljavali na prosjačenje njihovi vlastiti roditelji.
U Italiji su provedene su racije u nekoliko salona za masažu, pri čemu je identificirano 75 potencijalnih žrtava iz Rumunjske, Kine i Kolumbije. Zaplijenjeni su droga i vatreno oružje, a uhićeno je ukupno šest osoba.
Tijekom tajne operacije otkrivena je mreža u Ukrajini koja je regrutirala žene i slala ih u Berlin na seksualno iskorištavanje. Jedna ukrajinska žena uhićena je nakon što su na njenim uređajima pronađeni dokazi.
Policija je uhitila devet osoba zbog trgovine osmero djece u dobi od 7 do 15 godina, koja su bila prisiljavana na prosjačenje u Rumunjskoj.
Uhićeno je sedam osumnjičenih članova rumunjske kriminalne skupine u Austriji, a spašeno je osam žena koje su bile žrtve tzv. “lover-boy” metode – oblika manipulacije žrtava lažnim romantičnim vezama.
Rezultati operacije su 182 nova kaznena predmeta i 14 novih INTERPOL-ovih obavijesti i potjernica.
Zaplijenjeno je 277.669 eura u gotovini, jedna tona kanabisa, 899 drugih narkotika, 30 komada vatrenog oružja, 15 komponenti eksploziva, 65 krivotvorenih dokumenata i 5 zaplijenjenih nekretnina
David Caunter, privremeni direktor Odjela za organizirani i novi kriminalitet INTERPOL-a, izjavio je: “Trgovina ljudima je brutalno i razorno kazneno djelo koje ljudima oduzima dostojanstvo, slobodu i čovječnost. Operacija Global Chain pokazuje snagu međunarodne suradnje u borbi protiv ovih kriminalnih mreža.”