Zakon o izvanrednom usklađivanju mirovina ostvarenih po Zakonu o službi u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, koji je u Parlamentu Federacije donesen 24. ožujka ove godine, premijer Federacije BiH Fadil Novalić je poslao na ocjenu ustavnosti, potvrđeno je Faktoru Federalnom zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje.
Pojašnjavaju da je apelacija uložena jer je Zakon donesen uz niz kršenja, ima ugrađene diskriminacije, retroaktivnu primjenu…
“Već se javljaju i druge kategorije”
Naime, premijer Novalić je uložio apelaciju i na Prijedlog ovog zakona, ali kako je prijedlog u međuvremenu postao zakon, Novalić je povukao tu apelaciju sa prijedloga.
,,Zakon o izvanrednom usklađivanju mirovina ostvarenih po Zakonu o službi u oružanim snagama BiH je objavljen u Službenim novina FBiH 1.4.2022. i stupio je na snagu 8.4.2022. godine.
,,Tim Zakonom je predviđeno da se pripadnicima Oružanih snaga, koji su ostvarili pravo na mirovinu poslije 1.3.2018. godine, mirovine, koje se po Zakonu o službi u OSBiH izračunavaju kao 75 posto prosjeka neto plaće u pet posljednjih godina službe, uvećaju s isplatnim koeficijentom 29 posto, što znači da bi im mirovine bile u visini plaće za najboljih pet godina ili preciznije 97 posto plaće”, navode iz Ureda za informiranje Zavoda MIO FBiH i dodaju:
,,Tekst ovog zakona kaže “ostvarili”, što znači da se odnosi samo na one koji 9.4.2022. godine rješenjem FZ umirovljeni, a čiji broj se kreće više od 500, što nije, samo po sebi, velik financijski izdatak. Međutim, slijedom te prakse, već se javljaju i druge kategorije umirovljenika zaposlenika, koji će tražiti to isto, što izvjesno znači financijski slom umirovljeničkog sustava.
Kažu kako su kod donošenja zakona prekršene procedure.
,,Zakon je donesen uz niz kršenja u proceduri donošenja, ima ugrađene diskriminacije, retroaktivnu primjenu i još razloga za provjeru ustavnosti, tako da ga je premijer FBiH poslao na ocjenu ustavnosti, što ne bi trebalo nikom biti sporno. Vjerujemo da nikom u ovom društvu ne bi trebao biti cilj donošenje i provedba neustavnih zakona, tako neka se sačeka odluka Ustavnog suda FBH”, poručili su iz Zavoda MIO.
“Obratite se predlagaču”
U Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike nam je rečeno da oni nisu predlagači zakona i da se trebamo za detaljne informacije obratiti predlagaču!?
Kao što je poznato, predlagač zakona u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH bio je zastupnik Zijat Mušić (SDA), a u Domu naroda FBiH Ivo Tadić (HDZ).
,,Zakoni se u pravnoj državi moraju provoditi, a ne komentirati i tumačiti, a pogotovo ne od onih koji te zakone trebaju da provode. To što su pojedinci umislili da su iznad zakona, sve nas treba da zabrine, pogotovo zastupnike”, kazao nam je ranije Mušić.
Umirovljeni pripadnici Oružanih snaga BiH ranije su se u velikom broju obratili redakciji Faktora naglasivši da će, ukoliko se u kolovozu nastavi sa uskraćivanjem ili onemogućavanjem prava na izvanredno usklađivanje, uslijediti krivične prijave.
,,Uslijedit će i zahtjev prema visokom predstavniku za smjenu najodgovornijih kako za počinjenu diskriminaciju tako i za neprovođenje zakona. Nedopustivo je da nismo isti pred zakonom, nedopustivo je da se ne primjenjuje važeći propis jer nema niti jednog zakonskog razloga za neprovođenje propisa. Ovakva zloupotreba službenog položaja je urušavanje države”, poručili su tada.