Dom naroda Parlamenta Federacije BiH donio je Zakon o južnoj plinskoj interkonekciji pri čemu su hrvatski izaslanici bili preglasani, jednako kao i na sjednici Zastupničkog doma.
Zakon je podržao 51 izaslanik, 14 je bilo protiv, a četvero je bilo suzdržano. Ovim zakonom se definira da projektom plinskog povezivanja s Hrvatskom upravlja kompanija Bh Gas nasuprot traženju hrvatske strane u BiH da to bude nova tvrtka, čiji bio osnivač i vlasnik bila Federalna vlada, a sjedište koje bi bilo u Mostaru.
Zakon o Južnoj interkonekciji su predložili bošnjački izaslanici zatraživši raspravu i odlučivanje Doma naroda po žurnom postupku, dok su iz Kluba Hrvata danas tražili sporiju proceduru jer, kako su kazali, tako značajan projekat kao što je Južna interkonekcija ne treba “prelamati preko koljena” i treba zatražiti i mišljenje Federalne vlade. Bošnjački izaslanici odgovorili su kako su već tražili Vladino mišljenje, ali da ga ona dosad nije dostavila.
Na koncu je obavljeno glasanje i prijedlog Bošnjaka o hitnoj proceduri te o prekompoziciji najavljenih točaka dnevnog reda je prihvaćen i zakon o Južnoj interkonekciji je druga po redu točka. Raspravu u Domu naroda možete pratiti u izravnom prijenosu na HMS-u.
Sanela Klarić iz Naše stranke je kazala da je bitno što struka kaže.
– Nova kompanija nije rješenje, jer sva dokumentacija od 2009. godine se odnosi na BH Gas. Kada bi se to prebacilo na novu kompaniju, to bi značilo da idemo sve ispočetka, sve dozvole bi trebalo ponovo davati – rekla je Klarić.
Izaslanica Vedrana Vujović (DF) je poručila da će podržati ovaj zakon iz više razloga.
– Podržali smo restruktuiranje BH Gasa, a i mnoga poduzeća treba restruktuirati, da to ne bi bilo po etničkom ključu, nego konkurentnosti na tržištu. Borjana Krišto (HDZ) je dala pozitivno mišljenje na Vijeću ministara BiH – navela je Dautović.
Izaslanik NES-a Emir Dautović je kazao da će njegova stranka, kao i SBiH podržati ovaj prijedlog.
Izaslanik HDZ BiH Ivo Šimunović je kazao da brojniji narod ne uvaža Hrvate.
– Toliko smo frustrirani i obespravljeni još od izbora “prvog” među Hrvatima (op.a. Komšića). Pitamo se vidite li vi nas ovdje, govorimo li jezikom koji se ne razumije. Nemojte koristiti riječi da tu nema ništa sporno, jer smo sporni mi Hrvati jer imamo drugačiji stav.
Predsjednik Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH Damir Džeba ukazao je na problem “kojeg ćemo imati s Europskom ekonomskom zajednicom u vezi s prljavom energijom”, prenosi Hrvatski Medijski Servis.
-Naš prijedlog je da tvrtka u vlasništvu Vlade FBiH bude investitor, a mi imamo razloga zbog svega onog što opterečuje BH Gas, sumnjati da će ta tvrtka moći provesti ovu pkinsku interkonekciju, od 40 milijuna za plinovod Zenica- Travnik koje nije u funkciji, zbog obveza po presudama međunarodnih sudoa i tako dalje, kazao je Džeba i dodao:- Mi ćemo danas ovdje biti preglasani, a žao mi je jer smo većinu projekta bili usuglasili.
Haris Zahiragić, izaslanik SDA kazao je kako Hrvati ne moraju biti preglasani, jer mogu glasati za Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji u kojoj će nositelj projekta biti BH Gas, a da će se on potruditi da on (Džeba, op hms) kao Hrvat uđe u BH Gas.
Izaslanik Dragan Konta (HDZ BiH) kazao je kako će se glasovat za zakon a ne zna se hoće li se i kako rekonstruirati BH Gas i zašto bi unaprijed osudili poduzeće koje još nije ni osnovano, a dajemo BH Gasu da ono vodi ovaj projekt uz sve dubioze koje ima.
-Iako Hrvati žele plin u svakoj kući bojim se da preglasavanjem Hrvata se neće dobiti plin iz Hrvatske. Mi nećemo dopustiti da se nešto pored naših kuća radi a da se nas ništa ne pita, kazao je Konta.
Glasovima izaslanika bošnjačkih stranaka Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji je usvojen, nakon čega se prešlo na raspravu o izboru sudaca Ustavnog suda FBiH iz reda hrvatskog i srpskog naroda. HMS/