Vlada FBiH prihvatila izdvajanje 530.000 KM iz tekuće rezerve

// Sredstva iz rezerve

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je na telefonskoj sjednici prihvatila devet inicijativa za izdvajanje sredstava iz Tekuće rezerve Vlade Federacije Proračuna Federacije BiH za 2026. godinu u ukupnom iznosu od 530.000 KM.

U skladu s prihvaćenim inicijativama, za financijsku pomoć pri organizaciji manifestacije Sarajevo Film Festival 2026. planirana su sredstva u iznosu od 150.000 KM. Sredstva od po 100.000 KM planirana su za Nogometni savez Federacije BiH za sufinanciranje priprema i natjecanja za 2026./2027. te Općinu Čitluk za sufinanciranje završetka izgradnje i opremanja Kulturno-informativnog centra.

Gradu Goraždu za sufinanciranje Internacionalnog „Festivala prijateljstva“ Goražde 2026. planiran je iznos od 50.000 KM, potom 40.000 KM Centru za kreativan rast i razvoj – LER za sufinanciranje projekta i koncerta „Vratio sam se živote“, te 30.000 KM za Crnogorske kulturne mreže za financijsku pomoć pri organizaciji Crnogorske kulturne večeri.

Iznosi od po 20.000 KM planirani su Medžlisu Islamske zajednice Gradačac za sufinanciranje manifestacije otvorenja obnovljene Husejnije, Župi Glavosjeka sv. Ivana Krstitelja – Odžak za sufinanciranje izrade Spomenika majkama Posavine u Odžaku, kao i Župi Svetoga Duha Nova Bila za zamjenu krova na vjerskom objektu.

Generalno tajništvo Vlade Federacije BiH zaduženo je da zahtjeve za izdvajanje ovih sredstava dostavi Federalnom ministarstvu financija. Ovo ministarstvo zaduženo je da u skladu sa zahtjevima, za narednu sjednicu Vlade Federacije BiH, pripremi prijedloge odluke o odobravanju izdvajanja sredstava iz Tekuće rezerve Vlade Federacije Proračuna Federacije BiH za 2026. godinu.