Vrijeme objave: 08.03.25 @ 09:33

Ekonomski snažna žena je stup obitelji i društva. Vlada Federacije BiH odlučna je da stvori okruženje u kojem žene neće morati birati između obitelji i karijere, niti živjeti u strahu od ekonomske nesigurnosti ili nasilja, istaknuo je premijer Nermin Nikšić povodom obilježavanja 8. ožujka – Međunarodnog dana žena.

Ova posvećenost se ogleda u konkretnim mjerama koje jačaju ekonomsku sigurnost žena, štite njihova radna i socijalna prava te osiguravaju efikasniju borbu protiv nasilja.

Zaštita i ekonomsko osnaživanje žena
Vlada FBiH je unaprijedila zakonski okvir koji pruža sigurnost i stabilnost žene na radnom mjestu. U svibnju 2024. godine donesena je Uredba koja svim porodiljama osigurava jednokratnu pomoć od 1.000 KM. Uz to, izmjene Zakona o radu, koje su u završnoj fazi usvajanja, donose još jaču zaštitu žena – zabranu otkaza tijekom trudnoće i porodiljnog odsustva, fleksibilne radne aranžmane te produžene pauze za dojenje. Ali tu nije kraj – razmatraju se i dodatni koraci poput produženja porodiljnog odsustva i uvođenja beneficiranog radnog staža za svako rođeno dijete, čime bi se dodatno unaprijedila demografska slika zemlje.

Snažniji institucionalni odgovor na nasilje nad ženama
Vlada FBiH ne pristaje na kompromise kada je riječ o zaštiti žena od nasilja. Usvajanjem Strategije za prevenciju i borbu protiv nasilja u obitelji (2024 – 2027.), stvoreni su temelji za jači institucionalni odgovor na ovaj problem. Također, jednoglavno je usvojen i novi Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama, koji uvodi strože kazne za nasilnike i osigurava efikasnije mehanizme zaštite i podrške žrtvama.

Povećana su i proračunska izdvajanja za sigurne kuće, pravnu pomoć i hitne intervencije, dok je za zapošljavanje ranjivih kategorija – s posebnim fokusom na žene – u proračunu za 2025. godinu osigurano 28 milijuna KM, od čega 1,5 milijuna KM direktno za žene i djecu žrtve rodno zasnovanog nasilja.

Podrška ženama koje brinu o drugima

Posebna pažnja posvećena je roditeljima njegovateljima, među kojima su u najvećem broju žene. Zakonskim izmjenama proširene su kategorije osoba koje mogu ostvariti ovaj status, a ukinuta su ograničenja vezana za boravak djece u ustanovama. Istovremeno, povećana je naknada kako bi bila usklađena s realnim troškovima života.

Pored toga, povećanje minimalne plaće i programi obuka za “Gerontodomaćice” doprinose boljoj socijalnoj sigurnosti i zapošljavanju žena u sektoru brige i socijalnih usluga.

Više prilika za zapošljavanje i preduzetništvo žena
Vlada FBiH nastavlja s reformama koje potiču ekonomsku nezavisnost žena. Kroz različite programe zapošljavanja, u 2024. godini zaposleno je 6.540 žena, što čini 56% ukupno zaposlenih putem ovih mjera. Dodatno, grant sredstva dodijeljena su za 50 kompanija u vlasništvu žena, dok je podržano osnivanje 13 novih ženskih biznisa.

“Želimo društvo u kojem su žene sigurne, ekonomski osnažene i slobodne da ostvaruju svoje potencijale. Naš zadatak nije završen – nastavljamo graditi sustav u kojem svaka žena može raditi, stvarati i živjeti ravnopravno i bez ograničenja”, zaključio je premijer Nikšić, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

blaz750x200
Oglasi
LM