OGLAS
Vrijeme objave: 22.02.25 @ 14:18
OGLAS

Stalna poskupljenja, ali i nedostatak radne snage zahvatili su i voćarstvo. Na cijene rezidbe voćki u ovoj se godini tako odrazio i manjak rezača. Naime, one su nešto veće u odnosu na proteklu godinu, poskupjelo je i gnojivo, a kako sada stvari stoje, očekuje se i poskupljenje pesticida, piše agroklub.ba.

OGLAS

Ono što jedino ide na ruku voćarima vremenski su uvjeti, koji su mnogo povoljniji u odnosu na prošlu godinu. Vegetacija miruje i idealno je vrijeme za rezidbu voćaka, a ona je upravo u jeku u voćnjacima diljem Republike Srpske, bez obzira na to je li riječ o jabukama, kruškama, šljivama ili breskvama. Rezača je svake godine sve manje, a u odnosu na proteklu godinu poskupjele su i njihove usluge pa se sada, primjerice, u voćnjacima oko Gradiške, u kojoj je i najintenzivnija voćarska proizvodnja, njihova dnevnica kreće od 140 KM plus dva obroka, trošak za gorivo i stanka za kavu. To znači da je satnica nešto veća od 15 KM.

U nasadima od nekoliko stotina hektara satnica je manja i iznosi 10 KM, ali kada se uzme u obzir da je riječ o višemjesečnome, šestodnevnom radnom tjednu, s odmorom u nedjelju, i ti rezači ne prolaze loše. Ovogodišnje su cijene usluga rezača veće za 20 KM u odnosu na proteklu godinu, premda u istočnim krajevima, od Modriče do Majevice, prema riječima pojedinih rezača, dnevnica iznosi od 150 KM pa naviše. U cijenu se ne računaju gorivo i barem jedan obrok. Ako se voće mora rezati motornim pilama, cijena je veća za barem 50 KM, tako da dnevnica iziđe i 200 KM.

OGLAS

U Republici Srpskoj manjak rezača voća događa se zbog njihova odlaska u inozemstvo ili pronalaska drugoga posla. Iako je i manje voćnjaka, još ima dovoljno površina za rezidbu. Posebno je teško pronaći domaće rezače za veće voćnjake pa se dosta vlasnika godinama odlučuje za uvoznu radnu snagu, odnosno rezače iz Srbije koji su, s druge strane, upitni kada je riječ o kvaliteti rezidbe. U većim nasadima nakon nekoliko godina rezidbe ostavljaju “kape” na vrhovima stabala koje postaju leglo zaraza bolestima ili insektima, piše agroklub.ba.

OGLAS

Osim viših cijena rezidbe, voćare muči i povećanje cijena gnojiva za predstojeću sezonu, koje su skočile od 20 do 30 posto, a najvjerojatnije će poskupjeti i zaštitna sredstva iako distributeri još ne izlaze s novim cijenama. Javlja se i problem s uskladištenim jabukama jer je trenutačna otkupna cijena domaćih jabuka iz hladnjača niža nego što je bila u vrijeme prošlogodišnje berbe. Kao uzrok navodi se već “tradicionalni” uvoz voća tijekom zime. Trenutačno se najviše jabuka uvozi iz Srbije i Sjeverne Makedonije, čime se obara cijena domaćih jabuka.

OGLAS
blaz750x200
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM