Izaslanstvo Ministarstva obrane i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, na čelu sa zamjenikom ministra obrane BiH Slavenom Galićem, u srijedu, 1. travnja 2026. godine, položilo je vijenac na Rimokatoličkom groblju „Sveti Josip“ u Sarajevu, u povodu obilježavanja 34. obljetnice utemeljenja Hrvatskog vijeća obrane.
Zamjenik ministra obrane BiH naglasio je kako obilježavanje obljetnice HVO-a predstavlja priliku za iskazivanje trajnog pijeteta prema poginulim i preminulim braniteljima. Istaknuo je da su identitet, tradicija i vrijednosti HVO-a utkani u sustav Oružanih snaga BiH kroz svakodnevno djelovanje Hrvata pripadnika OS BiH, te da njihovo očuvanje i unaprjeđenje ostaje trajna obveza.
Vijenac su položili predstavnici Koordinacije udruga HVO-a Kantona/Županije Sarajevo, veleposlanik Republike Hrvatske u BiH Nj.E. Ivan Sabolić, izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora, koje je predvodio ministar pravde Davor Bunoza u nazočnosti gostiju iz društveno-političkog života Sarajeva.
U izaslanstvu MO i OS BiH bili su, među ostalima, general-bojnik Tomo Kolenda, zamjenik načelnika Zajedničkog stožera OS BiH, te pomoćnik ministra obrane BiH za međunarodnu suradnju Zoran Šajinović.




Opijelo pokojnima predvodili su generalni vikar Vojnog ordinarijata u BiH mons. Željko Čuturić i brigadni kapelan don Fabijan Stanušić.

Nakon polaganja vijenaca, u Katedrali Srca Isusova održana je Misa posvete ulja i misa za poginule i preminule branitelje HVO-a, koju je predslavio vrhbosanski nadbiskup mons. Tomo Vukšić u koncelebraciji Vrhbosanskog nadbiskupa u miru kardinala Vinka Puljića, Vojnog ordinarija u BiH mons. Mire Relote, provincijala Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravka Dadića uz koncelebraciju velikog broja svećenika.




