Redovita sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH sazvana je za sutra.
U najavljenom dnevnom redu je među ostalim temama predložen zakon o administrativnom proglašenju općine Kiseljak gradom. Tekst zakona je po skraćenom postupku predložila Parlamentu na izjašnjavanje Federalna vlada.
Pozivajući se na aktualni Zakon o principima lokalne samouprave u Federaciji Bosne i Hercegovine, navela je da predloženi akt „uspostavlja Grad Kiseljak, određuje njegovu teritoriju, propisuje svojstvo, organe, način izbora gradskog vijeća i gradonačelnika, uređuje donošenje privremene statutarne odluke, donošenje statuta, raspisivanje izbora i druga pitanja“.
Navodeći propisane kriterije za proglašenje neke općine gradom, poput uzusa o broju stanovnika na širem području i užem centru, Vlada ističe i kriterij posebnog povijesnog i kulturnog značaja. Kiseljak to svakako jeste, konstatira Vlada FBiH. U materijalu proslijeđenom Parlamentu, navedene su karakteristike i podaci o razvoju kiseljačkog područja od davnina do danas. Sačuvani zapisi ili dokumenti iz različitih epoha posebno naglašavaju ljekovitost izvora mineralne vode i sukladno tome, zainteresiranost posjetitelja. (Jedna od već davnih analiza o sastavu bilježi da je voda „specijalitet medu europskim mineralnim vodama“).
Današnje Općinsko vijeće Kiseljak usvojilo je Odluku o proglašenju Grada 19. prosinca 2023. godine, napominje predlagač, Federalna vlada.
Među najavljenim točkama dnevnog reda za sutrašnju sjednicu je i Nacrt zakona sasvim drugačije materije, predložen također iz Vlade na inicijativu Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
To je Nacrt zakona o plinu, u čijem tekstu predlagač navodi da su istaknuti i osnovni ciljevi ostvarivanja energetske politike u sektoru prirodnog plina, a među njima osiguranje sigurne opskrbe kupaca prirodnim plinom po definiranim standardima kvaliteta i pristupačnim cijenama. To su i osiguranje sigurnog, pouzdanog i efikasnog rada, održavanja i razvoja sustava za distribuciju te pružanje propisanog kvaliteta usluga distribucije prirodnog plina, kao i efikasna regulacija djelatnosti u ovom sektoru, zaštita prava i interesa korisnika sustava, uključujući pravo pristupa mreži, sigurnost i kvalitet opskrbe, dostupnost te razvoj konkurentnog tržišta prirodnog plina. Tu su i usklađivanje razvoja ovog sektora sa energetskom i ekonomskom politikom Federacije te racionalno i ekonomično korištenje prirodnog plina i zaštita okoliša, kao i usklađivanje s propisima Europske unije radi uspostavljanja pravnog i institucionalnog okvira u skladu s pravnim nasljeđem Eurpske unije.
Zastupnički dom trebao bi se sutra izjasniti i o predloženoj federalnoj strategiji za mlade za razdoblje 2025-2034. godina.
Prema najavi, ova 20. redovita sjednica u aktualnom mandatu treba početi u 10.00 sati u sjedištu Federalnog parlamenta.