Vrijeme objave: 06.07.25 @ 12:21

Malo je što toliko financijski oštetilo Federaciju BiH koliko je to učinilo Ministarstvo za pitanja branitelja Federacije BiH pod vodstvom Zukana Heleza u “platformaškoj”, protuhrvatskoj Vladi ovog entiteta.

U famoznoj reviziji prava su ukinuta tisućama korisnika, koje su vlasti predstavile kao lažne branitelje. Brojni zbog toga godinama nisu imali primanja koja su legalno ostvarili, a prijetila je čak opasnost da će morati vratiti novac. Iako je revizija branitelja počela još u srpnju 2010. godine, ona nije okončana ni nakon 15 godina. Ova besmislena revizija, koja je stvorila goleme probleme, tek je rasvijetljena financijskim izvješćem federalnih revizora koji su otkrili razmjere tog “tsunamija” koji će, prema presudama koje su dosad izrekli sudovi u BiH, Federaciju BiH koštati više od 37 milijuna maraka.

U izvješću revizora navodi se kako, prema Zakonu o provođenju nadzora zakonitosti korištenja prava iz područja braniteljsko-invalidske zaštite, Ministarstvo nije primjenjivalo ispravan postupak kada su u pitanju korisnici prava. Naime, u 2014. godini donesena su rješenja o prestanku prava na naknadu bez pozivanja korisnika na očitovanje, što je protuzakonito jer korisnicima nije omogućeno da se očituju o osnovama za ukidanje prava. Ovaj propust imao je ozbiljne posljedice. Ustavni sud FBiH presudio je da takav postupak nije u skladu s Europskom konvencijom o ljudskim pravima, što je izazvalo lavinu tužbi korisnika. Sudovi su presudili u njihovu korist, a kao posljedica toga u razdoblju od 2018. do 2024. godine isplaćeno je retroaktivno 37,621.866 KM, dok je u 2024. godini isplaćeno 1,176.385 KM, od čega je 571.208 KM isplaćeno na temelju sudskih presuda. Još jedan problem s kojim se Ministarstvo suočava odnosi se na nedostatak jasne evidencije o ugovorima o djelu. U izvješćima o izvršenim revizijama i analizama, ugovori o djelu za angažman izvršitelja koji rade na reviziji iz područja braniteljsko-invalidske zaštite nisu bili jasno obrazloženi. Konkretno, nije bilo jasno koji su poslovi izvršeni ni koje je razdoblje tih ugovora. Također, ugovori koji su zaključivani za nespecifične poslove koji nisu bili vezani isključivo uz reviziju, poput prijama, evidentiranja i distribucije pošte, izrade i uručivanja uvjerenja, dodatno su zakomplicirali situaciju. Bez jasnog obrazloženja i specifičnih informacija o vrstama poslova Ministarstvo je izazvalo nisku razinu transparentnosti i odgovornosti. Ministarstvo je također imalo problema s funkcioniranjem interne revizije. Iako je osnovan Odjel za internu reviziju, funkcija rukovoditelja interne revizije nije bila obavljena do kraja 2024. godine. Ovaj nedostatak doveo je do neprovedbe svih zakonskih i internih obveza koje su propisane za unutarnju reviziju, što je ozbiljno narušilo učinkovitost internog nadzora. Bez rukovoditelja nije bio osiguran kvalitetan rad u okviru interne revizije, što je rezultiralo neprovedbom strateških i godišnjih planova revizije te nedostatkom izvješća koji su bili potrebni za zakonski i interni nadzor.

Ministarstvo je također kritizirano zbog nedostatka transparentnosti u raspodjeli sredstava. Nisu jasno definirani kriteriji prema kojima su dodjeljivana sredstva za pomoć braniteljima i njihovim obiteljima, što je stvorilo nesigurnost i nerazmjer u distribuciji sredstava. Ove poteškoće u ostvarivanju prava korisnika, kao i nesigurnost u postupcima vezanim uz raspodjelu sredstava za liječenje branitelja i druge naknade, dodatno su pogoršali situaciju, stvarajući daljnje nesuglasice i nepravilnosti u poslovanju. Iako je Ministarstvo uspostavilo jedinstveni registar branitelja i korisnika prava iz područja braniteljsko-invalidske zaštite, proces unosa podataka nije bio u potpunosti završen. Sustav obustave isplata korisnicima koji su postali korisnici prava na mirovinu nije bio usklađen s novim propisima. Ministarstvo nije uspjelo u potpunosti primijeniti izmjene Zakona o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja, navodi se u revizijskom izvješću. I dok se brojni branitelji i dalje bore s Ministarstvom sudskim postupcima i tužbama, teško je procijeniti što će na kraju imati veće posljedice za BiH – Helezove vratolomne izjave o dronovima, najave unajmljivanja borbenih zrakoplova ili vojna suradnja s režimom u Teheranu. No, jasno je da će financijski udar izazvan ovom revizijom nastaviti ostavljati teške posljedice na proračun, ali i same branitelje.

blaz750x200
Oglasi
LM