Vrijeme objave: 15.07.25 @ 08:29

Europol upozorava da je riječ o kriminalnim organizacijama koje globalno djeluju, jer su mnoge žrtve prokrijumčarene iz domicilnih zemlja u zemlje gdje su zlostavljane, ponekad čak i na druge kontinente.

Dvije sestre i njihova teta došle su iz Kolumbije na Maltu gdje su trebale raditi kao čistačice. No Talijan s kojim su taj posao dogovarale po dolasku na Maltu prvo im je oduzeo dokumente, a zatim ih prisilio da se prostituiraju u salonima za masažu. Austrijska policija iz pandži trgovaca ljudima spasila je nekoliko žena koje su obećanjima o boljem poslu dovabljene iz Mađarske, nakon čega su i one prisiljene na prostituciju.

U racijama talijanske policije po tamošnjim salonima za masažu, spašeno je 75 žena iz Kine, Kolumbije… koje su tjerane na prostituciju. U Albaniji su spašene tri žene koje je regrutirala kineska zločinačka organizacija u Dubaiju, obećavši im dobar posao, nakon čega su bile prisiljene na prostituciju. U BiH je spašena maloljetnica koju su roditelji prisiljavali na brak, kako bi u zamjenu za nju dobili novac, dok su u Crnoj Gori i Grčkoj uhićene osobe koje su vlastitu djecu tjerale na prosjačenje i krađe…

Navedeno su rezultati globalne akcije kodnog imena Globalni lanac, koju su koordinirali Europol Interpol, čiji je cilj suzbijanje trgovine ljudima u kojoj je sudjelovala i hrvatska policija. Rezultat međunarodne operacije je uhićenje 158 osoba koje se sumnjiče za trgovinu ljudima te spašavanje 1194 osobe koje su prvo navabljene obećanjima o boljem poslu i životu, da bi po dolasku na destinaciju na kojoj im se taj bolji posao i život navodno nudio bile pretvorene u robove koji se tjeralo na prisilni rad, seksualno iskorištavalo, tjeralo da čine imovinske delikte…

Europolu kažu da je riječ bila o globalnoj akciji koja je provedena u prvim danima lipnja, koja je bila usmjerena na razotkrivanje kriminalnih organizacija specijalizirano za trgovinu ljudima, a osim što je uhićeno 158 osoba, identificirano je još 205 mogućih sumnjivaca. U međunarodnoj policijskoj operaciji sudjelovalo je ukupno 15.000 službenika iz 43 zemlje, a žrtve koje su spašene dolaze iz 63 zemlje: većina iz Rumunjske, Ukrajine, Kolumbije, Kine i Mađarske. Europol upozorava da je riječ o kriminalnim organizacijama koje globalno djeluju, jer su mnoge žrtve prokrijumčarene iz domicilnih zemlja u zemlje gdje su zlostavljane, ponekad čak i na druge kontinente.

Navode i da istraživanja pokazuju da su žrtve seksualnog iskorištavanja najvećim dijelom punoljetne žene, a iskorištavanje maloljetnih žrtava je uglavnom povezano s prisilnim prosjačenjem i prisilnim počinjenjem kaznenih djela, kao što su džepne krađe. Često ispadne da maloljetnike i djecu na prosjačenje i krađu tjeraju članovi njihovih obitelji, pa je i istražiteljima puno teže spasiti takve žrtve. O operaciji kakvih razmjera se radilo svjedoči i to što su tijekom njezina trajanja provjerene 924.392 osobe, 842.281 dokument, 181.954 vozila, 5745 letova i plovila te pregledane 20.783 lokacije. Pritom je zaplijenjeno 277.669 eura, tona marihuane, 30 komada vatrenog oružja, eksploziv…

Što se tiče Hrvatske, naša je policija tijekom trajanja akcije provjerila 1009 letova te su na 510 punktova na granici obavljene kontrole. Hrvatski policajci provjerili su 55.420 osoba, 29.186 vozila, provjerene su 1072 lokacije (poduzeća, gospodarstva, kuće i sl.). Provjereno je 51.825 osobnih dokumenata. Uhićen je jedan krijumčar migranata te je pronađen jedan krivotvoreni dokument. 

blaz750x200
Oglasi
LM